Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w poniedziałek rano, że strefa euro jest gotowa na rozmowy o programie pomocowym z Europejskiego Mechanizmu Stabilności dla Grecji. Jak podkreślił, przewidywać on będzie "poważne reformy" i pomoc finansową dla tego kraju. Tusk zaznaczył, że porozumienie strefy euro jest jednomyślne.

- Mamy na rynku długu przewagę sprzedających i lekkie wzrosty rentowności. Inwestorzy po ogłoszeniu porozumienia zaczęli zwracać się w stronę fundamentów, a tutaj kluczowy jest FED i termin podwyżki stóp - powiedział PAP Arkadiusz Urbański z Pekao SA.

Prezes Rezerwy Federalnej Jannet Yellen stwierdziła w piątek, że wciąż spodziewa się podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku.

- Oczekuję, że w dalszej części roku będzie wskazana pierwsza podwyżka stóp procentowych i tym samym początek procesu normalizacji polityki monetarnej – powiedziała Yellen w trakcie przemówienia w Cleveland.

- Będziemy teraz zwracać uwagę na to, co będzie robił FED. We wtorek lub środę możliwy jest powrót do spadków rentowności po dynamicznym umocnieniu złotego - powiedział.

Złoty w poniedziałek zyskiwał na fali informacji z Brukseli.

- Należy jednak pamiętać, że są ryzyka związane z głosowaniem w parlamencie w Grecji. To może być problem. Jeśli jednak nie będzie zaskoczeń, to możemy zobaczyć poziom 4,1 zł/euro - powiedział Piotr Popławski z BGŻ BNP Paribas.