Wierzyciele Grecji - Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny - otrzymali nowe propozycje rządu w Atenach ws. przezwyciężenia kryzysu zadłużenia - poinformował Martin Selmayr, szef gabinetu przewodniczącego KE.

Selmayr potwierdził w nocy z niedzieli na poniedziałek, że nowe propozycje Grecji otrzymali przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jean-Claude Juncker i szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde, a także Europejski Bank Centralny (EBC).

W poniedziałek wieczorem w Brukseli rozpocznie się szczyt ws. Grecji. Poprzedzi go nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów krajów eurolandu. Rano oczekiwane są jeszcze rozmowy szefa KE Jean-Claude'a Junckera z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, który ma też spotkać się przed szczytem strefy euro z kierownictwem EBC i MFW.

Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej.

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

"Nowa oferta Grecji jest dobrą bazą do postępu (w negocjacjach)" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Martin Selmayr.

W poniedziałek wskaźnik greckiej giełdy ASE wzrósł o 7,6 proc., a indeks greckich banków zwyżkował aż o 18 proc.

"Wygląda na to, że Grecja wraca znad krawędzi" - mówi Daniel Murray, ekonomista EFG Asset Management w Londynie.

"Czuje się, że dochodzimy do finału (greckiego) kryzysu" - dodaje.

Murray ocenia, że gdy zostanie rozwiązana sprawa Grecji rynki skupią uwagę na tym wszystkim, co dobrego dzieje się w europejskiej gospodarce.

"Na wynikach spółek, rosnącym zaufaniu wśród firm i ożywieniu aktywności w sferze +fuzje i przejęcia+" - wylicza Murray.

Na giełdach w Europie w poniedziałek akcje Bouygues SA zwyżkują o 14 proc. w reakcji na informacje, że spółka Altice złożyła ofertę na przejęcie biznesu mobile od Bouygues. Altice zyskuje 21 proc.

Sky rośnie o 4,2 proc., bo rodzina Murdochów oczekuje kolejnej oferty przejęcia Sky po wcześniejszym odrzuceniu ofert Vodafone Group i Vivendi SA.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 11.55

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3564,73 3,15
DAX Niemcy 11391,87 3,19
FTSE 100 W.Brytania 6798,63 1,31
CAC 40 Francja 4964,76 3,10
IBEX 35 Hiszpania 11236,50 2,67
FTSE MIB Włochy 23212,59 2,26