Narodowy Bank Polski ostrzegł przed oszustami wykorzystującymi wizerunek banku - podał w środę NBP. Rekomenduje zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami oferującymi nagłą pomoc, których tożsamość nie jest potwierdzona.

"W związku z informacjami o próbach wyłudzenia środków finansowych, przy bezprawnym wykorzystaniu nazwy, numeru telefonu, bądź innych elementów wizerunku Narodowego Banku Polskiego, rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami oferującymi nagłą pomoc, których tożsamość nie jest potwierdzona" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej.

Dodał, że w trakcie rozmów telefonicznych należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, w tym unikać przekazywania informacji wrażliwych, danych umożliwiających logowanie do bankowości elektronicznej, a także instalowania aplikacji do zdalnej weryfikacji.

"Informujemy, że NBP nie uczestniczy w procedurach weryfikacji przelewów na rachunki bankowe osób fizycznych, nie prowadzi bieżącej obsługi bankowej klientów indywidualnych, a także nie ma w tym zakresie kompetencji nadzorczych" - podał bank.

NBP radzi, by w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa zgłosić je w najbliższej jednostce Policji lub prokuraturze, także za pomocą formularza internetowego: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo

Jak dodano, w przypadku podejrzanych działań prowadzonych w formie elektronicznej dodatkowym podmiotem do przyjmowania zgłoszeń jest CSIRT NASK: https://incydent.cert.pl/ (PAP)

pad/ amac/