„W Polsce i całej Unii Europejskiej niezbędne jest podjęcie decyzji determinujących nasze miejsce w przyszłym światowym porządku gospodarczym” – czytamy w materiałach zapowiadających tegoroczny XIII Europejski Kongres Finansowy.
Spotkanie ma być próbą zdefiniowania nowych celów i narzędzi do ich realizacji. Ambicją kongresu jest rekomendowanie praktycznych rozwiązań wspierających rozwój gospodarki Unii Europejskiej i Polski. Jednym z największych wyzwań jest budowanie zaufania do państwa w sferze ekonomii i finansów i ta kwestia będzie jedną z wiodących, podczas wszystkich trzech dni i zaplanowanych kilkudziesięciu debat i spotkań.
Uroczystego otwarcia kongresu dokonają Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, i Joschka Fischer, honorowy przewodniczący Rady Programowej EKF. Wystąpienia otwierające wygłoszą Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, i Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Już pierwszego dnia zaplanowana jest debata „Wiarygodność ekonomiczna Polski”, którą będzie moderował Dariusz Filar, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Marta Penczar z Uniwersytetu Gdańskiego, koordynator projektu EKF-Research, Centrum Myśli Strategicznych, Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Sławomir Dudek, główny ekonomista Instytutu Spraw Publicznych, i Andrzej Rzońca, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, będą dyskutować o tym, jak wiarygodność ekonomiczna państwa oddziałuje na warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Organizatorzy EKF podkreślają, że część warunków gospodarowania jest określana bądź ustalana przez organy państwa, ale większość jest rezultatem wielu oddziaływań, w tym społecznych wyobrażeń i oczekiwań. Przykładem może być wzrost cen, będący po części następstwem oczekiwań inflacyjnych. Wiarygodność jest więc swoistego rodzaju dobrem publicznym, które należy budować, a nie niszczyć.
W trakcie tej sesji zostaną przedstawione wyniki II edycji „Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski” opracowanego przez zespół kierowany przez prof. Jerzego Hausnera. Wskaźnik obejmuje osiem subindeksów: praworządność, swoboda prowadzenia działalności gospodarczej, wiarygodność finansów publicznych, stabilność systemu finansowego, ochrona i bezpieczeństwo pracy, jakość usług publicznych, środowisko naturalne, respektowanie zobowiązań międzynarodowych. W nowej edycji przedstawione zostanie porównanie indeksów wiarygodności ekonomicznej Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Do wniosków panelistów odniosą się zaproszeni przedstawiciele biznesu: Henryka Bochniarz z Lewiatana, Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Banku Śląskiego, Mirosław Gronicki, były minister finansów, i Przemek Gdański, prezes zarządu BNP Paribas Bank Polska.
Tematyka obejmująca wiarygodność będzie się przewijać również m.in. w czasie debat „Jak zredukować ryzyko prawne kredytów mieszkaniowych?” i „Jak ożywić rynek listów zastawnych w Polsce?”.
XIII Europejski Kongres Finansowy potrwa od 5 do 7 czerwca 2023 r. w Centrum Konferencyjnym Sheraton Sopot. ©℗