"Mieliśmy dzisiaj odbicie po ciężkim tygodniu. Dodatkowo to pierwszy dzień nowego miesiąca" - powiedział Peter Boockvar, główny strateg rynkowy z Lindsey Group.

Wskazał, że piątkowe zwyżki były skromne i skoncentrowane na firmach o największej kapitalizacji.

W piątek indeks S&P 500 podjął skuteczną próbę powrotu powyżej 2.100 punktów. Dla JJ Kinahan, głównego stratega TD Ameritrade, to kluczowy poziom z punktu widzenia analizy technicznej.

Wskazuje też, że inwestorzy przygotowują się już do publikacji danych z rynku pracy, co nastąpi w następny piątek.

W piątek inwestorzy poznali najnowsze dane makro z amerykańskiej gospodarki. Okazały się one w każdym przypadku gorsze od oczekiwań rynkowych.

"Martwi fakt, że stopy procentowe mają wkrótce zacząć rosnąć w sytuacji, gdy dane ekonomiczne są słabe" - powiedział Bockvar z Lindsey Group.

"Myślę, że rynek zaczyna sobie zdawać sprawę, że czeka nas okres słabszego wzrostu. Jeszcze na razie wyniki spółek są lepsze od oczekiwań, ale prognozy na drugi kwartał są systematycznie obniżane" - dodał Nick Raich, prezes Earnings Scout.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w kwietniu 95,9 pkt. Wstępnie spodziewano się w kwietniu wskaźnika na poziomie 95,9 pkt. Analitycy prognozowali 96,0 pkt.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wyniósł w kwietniu 51,5 pkt. wobec również 51,5 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 52,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 54,1 pkt. To najniższy poziom indeksu od 3 miesięcy.

Ze spółek mocno zwyżkowały akcje Yum Brands po informacji, że fundusz hedgingowy Third Point objął znaczący pakiet akcji tej spółki.

Wyniki kwartalne pokazały w piątek m.in. Chevron, Clorox i Public Service.

Producent ropy i gazu Chevron zanotował w pierwszym kwartale 43-proc. spadek zysków z powodu zniżkujących cen ropy naftowej. Produkcja koncernu wzrosła o 4 proc. do 2,68 mln baryłek ropy dziennie.

Lepsze od oczekiwań zyski pokazała agencja ratingowa Moody's. Jej kwartalny zysk netto na akcję wyniósł 1,11 USD, a rynek oczekiwał 1,03 USD.

VF Corp. pokazało zysk netto zgodny z oczekiwaniami rynku, a przychody były nieco poniżej konsensusu. Jednak właściciel m.in. marek odzieżowych North Face i Timberland podniósł swoje całoroczne prognozy wyników.