Po nieudanym dla sektora poprzednim roku inwestorzy ruszyli do kupowania akcji firm z tej branży.
Poprzedni rok indeks WIG-banki, obrazujący poziom kursów w sektorze bankowym notowanym na warszawskiej GPW, zakończył niemal 30-proc. stratą. Skala spadków byłaby dużo większa (ok. -50 proc.), gdyby nie gwałtowna zmiana trendu w ostatnich miesiącach zeszłego roku. Na przełomie września i października zagraniczni inwestorzy przypomnieli sobie o polskim rynku akcji, który wcześniej przez cały rok konsekwentnie pomijali po tym, jak w lutym Rosja dokonała agresji na Ukrainę. Akcje banków były jednym z pierwszych wyborów - ostatni kwartał 2022 r. WIG-banki zakończył wzrostem o 36 proc., co było najlepszym kwartalnym wynikiem od ponad dekady. Do połowy stycznia kursy w sektorze bankowym poszły w górę o niemal 60 proc. w porównaniu z minimum z jesieni zeszłego roku. WIG, obrazujący poziom kursów na całym rynku, zyskał w tym czasie ok. 35 proc.
- Wzrosty kursów banków widoczne są także na wielu innych rynkach i dotyczy to zarówno gospodarek wysokorozwiniętych, jak i państw naszego regionu. W zeszłym roku krajowy sektor mierzył się z trudniejszymi wyzwaniami, jeśli porównamy to z warunkami, w których działały banki w innych państwach regionu. Stąd i słabsze było zachowanie kursów. Teraz te „zaległości” polskie banki odrabiają. Zakładamy, że wzrosty notowań mogą się utrzymać - mówi analityk mBanku Michał Konarski.
Pozostało
83%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama