Inflacja w grudniu okazała się niższa niż wszyscy oczekiwali, ale jest jeszcze "długa droga" do celu, jakim jest sprowadzenie jej do poziomu oczekiwanego przez bank centralny, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

"Inflacja spadła i to znacząco. Znacząco mniej niż oczekiwania rynkowe. […] Bardzo się z tego cieszymy, że sytuacja jest lepsza, niż wszyscy się spodziewali. Oczywiście jest długa droga, zanim inflacja dojdzie do poziomu akceptowalnego, czyli zmieści się w naszym celu inflacyjnym" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Wskazał, że widzimy spowalnianie inflacji, w szczególności w strefie euro, z którą mamy najwięcej kontaktów gospodarczych.

"Bieżąca inflacja jest nadal bardzo wysoka" - podkreślił jednak.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 16,6% w ujęciu rocznym w grudniu 2022 r., według szybkiego szacunku danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2%. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,6% (wskaźnik cen 116,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2% (wskaźnik cen 100,2). Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 21,5% r/r, nośników energii - wzrosły o 31,2% r/r, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 13,5% r/r.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,4%, nośników energii spadły o 3,3%, natomiast paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 1,6%, podano także.

Konsensus rynkowy wyniósł 17,3% r/r.

"Nie kończymy cyklu podwyżek stóp procentowych"

Nie zamykamy, nie kończymy cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce, czekamy na dane za styczeń i luty tego roku - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

"Nie zamykamy cały czas, nie kończymy cyklu podwyżek (stóp procentowych - PAP). Czekamy na ten styczeń i luty. Jest trudno dokładnie przewidzieć, co się będzie wtedy działo. Czy będzie 20 proc., czy wyższy wzrost cen, czy też będzie znowu bardzo dobra wiadomość" - powiedział.

Glapiński ocenił, że czwartkowe dane GUS o poziomie inflacji w grudniu to dobra wiadomość, ponieważ odczyt był niższy niż spodziewali się niemal wszyscy analitycy rynkowi.

"Cały czas mam nadzieję, że styczeń i luty nie będzie taki zły, ale jednak wszystko wskazuje na to, że będzie inflacja wyższa. Mam nadzieję, że to nie będzie 20 proc." - stwierdził Glapiński.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. wzrosły rdr o 16,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen o 17,3 proc. rdr i wzrostu o 0,8 proc. mdm.

Rada Polityki Pieniężnej w środę zakończyła swoje dwudniowe posiedzenie. RPP zdecydowała się nie zmieniać stóp procentowych NBP. Tym samym główna stopa procentowa NBP, referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa utrzymana została na poziomie 7,25 proc., a stopa depozytowa nadal wynosi 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli to nadal 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.

Rada Polityki Pieniężnej w cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w październiku 2021 r., podnosiła oprocentowanie 11-krotnie. W rezultacie główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie. W ubiegłym roku podwyżek stóp nie było w sierpniu, kiedy RPP nie zbierała się z powodu przerwy urlopowej, oraz w październiku i listopadzie, kiedy Rada zdecydowała się nie zmieniać poziomu oprocentowania w NBP.(PAP)