Obniżka stóp procentowych w 2023 roku jest mniej prawdopodobna, ale nie jest wykluczona i mogłaby nastąpić "w sytuacji wystąpienia scenariusza radykalnego spadku inflacji", ocenia członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Gabriela Masłowska. Według niej, istnieje dość duża szansa na to, że kolejną decyzją RPP o zmianie stóp procentowych będzie nie podwyżka, lecz obniżka stóp procentowych.

"Myślę, że z pewną ostrożnością, ale już można brać pod uwagę scenariusz, w którym RPP będzie mogła obniżyć stopy procentowe w 2024 roku. Obniżka stóp procentowych w 2023 roku wydaje się obecnie mniej prawdopodobna, aczkolwiek i takiego scenariusza nie należy wykluczyć. Obniżka stóp w 2023 roku mogłaby być w sytuacji wystąpienia scenariusza radykalnego spadku inflacji" - napisała Masłowska w artykule opublikowanym na stronie Radia Maryja.

Członkini RPP wskazała, że "bardziej bezpieczny jest scenariusz stopniowego spadku inflacji, zgodnie z którym rozpoczęcie fazy obniżek stóp możliwe byłoby w roku 2024".

"Najważniejsze, aby utwierdzać uczestników życia gospodarczego w naszym kraju, że pewne trudności gospodarcze są przejściowe i tak samo, jak nasza gospodarka po pandemii koronawirusa powróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego, tak też powróci na nią po wyhamowaniu tempa wzrostu gospodarczego w 2023 roku" - napisała także.

W przyszłych decyzjach Rady członkini RPP przywiązuje dużą wagę do marcowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP).

"Wiele mówi się o tym, że w przyszłym roku dojdzie do wyhamowania natężenia aktywności gospodarczej w różnych krajach. Pojawiają się prognozy wskazujące na ryzyko pojawienia się recesji w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz innych krajach. Takie tendencje w realnej sferze gospodarki, jeżeli faktycznie się pojawią powinny sprzyjać raczej wygasaniu a nie eskalacji procesów inflacyjnych. Istotne znaczenie będzie miała dla mnie treść najnowszej projekcji inflacji oraz PKB. Projekcja ta pojawi się w marcu 2023 roku" - podsumowała Masłowska.

Prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński na ostatniej konferencji prasowej powiedział, że "można liczyć na to, że marcowa projekcja inflacyjna pozwoli zdecydować, czy można rozpocząć dyskusję o tym, czy zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych". Dodał, że RPP nie dyskutowała ( w dniu 7 grudnia br.) na temat tego, czy zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych, jednocześnie podkreślił, że bank centralny nie powiedział, że niemożliwa jest już podwyżka stóp procentowych.