Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 5,3% r/r w II kw. 2022 r. wobec 8,5% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

"PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 5,3% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego" - czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy na II kw. wynosił 6,3% wzrostu w ujęciu niewyrównanym sezonowo.

"W II kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,5%" - czytamy dalej.

Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowania pierwszego regularnego szacunku PKB za II kwartał 2022 r., który zostanie opublikowany 31 sierpnia 2022 r., podano także.

(ISBnews)

PIE: Druga połowa roku przyniesie spowolnienie gospodarcze

W swoim komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny przyznał, że opublikowany przez GUS wynik był słabszy od mediany prognoz rynkowych (6 proc.). Zwrócił też uwagę, że spowolnienie związane jest z niższym wzrostem wydatków konsumenckich, a tempo wzrostu inwestycji pozostało zbliżone do ubiegłego kwartału. "Wyniki gospodarcze wciąż podwyższało akumulowanie zapasów przez przedsiębiorstwa – prawdopodobnie jednak to ostatni taki kwartał" - wskazali analitycy.

Zdaniem ekonomistów PIE wyniki gospodarcze w II kw. dalej były silne, jednak druga połowa roku przyniesie spowolnienie. "Łączne tempo wzrostu w 2022 roku będzie wysokie na tle Unii Europejskiej" - przewidują ekonomiści.

W ich opinii kolejne kwartały przyniosą wyraźne spowolnienie – spodziewają się, że wyniki w III kw. będą zbliżone do 3 proc. Jak podali, miesięczne informacje wskazują, że stosunkowo dobrze radzi sobie przemysł. Niemniej obserwuje się - jak zauważyli - wyraźne spowolnienie w budownictwie oraz stagnację w handlu.

"Prognozujemy, że wzrost gospodarczy w całym 2022 roku nieco przekroczy 4,5 proc. To dobry wynik na tle państw Unii Europejskiej" - podali analitycy. Zwrócili uwagę, że Komisja Europejska szacuje, iż Polska znajdzie się wśród pięciu najszybciej rozwijających się gospodarek we Wspólnocie.

Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w II kw. tego roku GUS opublikuje 31 sierpnia.

Polski Instytut Ekonomiczny zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą. (PAP)