Na zmianę wskazują notowania długoterminowych papierów dłużnych krajów, w których rentowność najdłużej utrzymywała się poniżej zera: Niemiec i Szwajcarii. 10-letnie obligacje RFN jeszcze kilka miesięcy temu miały rentowność zbliżoną do minus 0,5 proc., co oznacza, że nabywcy byli gotowi dopłacić za możliwość ich posiadania.

Teraz po raz pierwszy od 2019 r. znalazły się minimalnie powyżej zera. Wzrost rentowności oznacza spadek cen papierów dłużnych.
RENTOWNOŚĆ OBLIGACJI 10-LETNICH I INFLACJA / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe
Rośnie także dochodowość obligacji innych państw. Polskie 10-latki mają rentowność przekraczającą 4 proc. Główny powód powstania nowego trendu na światowym rynku długu to wysoka inflacja w skali globalnej, co przekłada się na oczekiwania podwyżek stóp procentowych ze strony banków centralnych. Amerykańska Rezerwa Federalna na pierwszą podwyżkę może się zdecydować jeszcze w tym kwartale. Europejski Bank Centralny był dotychczas ostrożniejszy w zapowiedziach zaostrzania polityki pieniężnej. Presję na niego nakłada jednak 5-proc. inflacja, najwyższa od startu unii walutowej w 1999 r. ©℗