PGNiG: Inwestycje w USA do rozważenia tylko w segmencie upstream


Kraków, 17.05.2018 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) jest zainteresowane inwestycjami w upstream na całym świecie, także w Stanach Zjednoczonych. Inwestycja w terminal skraplający byłaby dla spółki niezwykle ryzykowną, poinformował ISBnews prezes Piotr Woźniak.
'Musimy ważyć ryzyko, a wejście w budowę terminala skraplającego byłoby inwestycją niezwykle ryzykowną. Jeśli ktoś myśli o stworzeniu całego łańcucha wartości - od złoża w USA, przez przesył do terminala na wybrzeżu, potem skroplenie, wysłanie tego statku do terminala regazyfikacyjnego i wpuszczenie do sieci, to to się mieści w granicach ryzyka, które warto kalkulować" - powiedział Woźniak w rozmowie z ISBnews w kuluarach 12. Polskiego Kongresu Naftowców i Gazowników w Krakowie.
Potwierdził, że spółka może być zainteresowana inwestycją w złoża gazu.
"Jesteśmy zainteresowani upstreamem wszędzie. Wydobywamy gaz w Pakistanie, ale to jest dla nas egzotyczny rynek, wiadomo, że stamtąd nic nie przyprowadzimy do Polski. Jeśli chodzi o upstream, to jesteśmy z naszymi zwiadowcami wszędzie, także w USA" - powiedział prezes.
W kontekście udziału amerykańskiego gazu w portfelu krajowym PGNiG przypomniał, że może on być sprowadzany jedynie w formie LNG.
"Wolumen musi się zmieścić w różnicy pomiędzy 5 mld m3 nominalnych zdolności regazyfikacyjnych a 3 mld m3, które sprowadzamy w ramach kontraktu z Qatargas" - wskazał.
Podkreślił też, że wzrost zużycia gazu w Polsce w ostatnich latach był wyższy niż spodziewany i wynosił 2 mld m3 rocznie, na co wpływ ma m.in. elektroenergetyka oparta na gazie.
"Rynek uwierzył, że można brać gaz do generowania prądu, bo już spadło ryzyko, że nie będzie gazu. Szacujemy, że w ciągu 3-4 lat rynek gazu tylko do generacji prądu wzrośnie o 4 mld m3" - podsumował Woźniak.
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił niedawno, że polskie firmy mogłyby zaangażować się w inwestycję w terminal skraplający gaz w USA oraz w wydobycie gazu łupkowego w tym kraju.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
Kamila Wajszczuk
(ISBnews)