2 lipca ruszył nabór wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, Wnioski przyjmuje BGK. Maksymalna kwota wsparcia na inwestycje to 20 mld zł i wszystko wskazuje na to, że pieniądze zostaną w pełni zagospodarowane, bo od razu po ogłoszeniu naboru, ruszyły przygotowania w samorządach polegające na zebraniu i opracowaniu dokumentów niezbędnych do ubiegania się o bezzwrotne dofinansowanie z nowego rządowego programu.

- Samorządy mają dużo pytań, zgłaszają je zarówno do opiekunów programu w Regionach, do pracowników infolinii, a także na bezpośrednich spotkaniach we wszystkich regionach Polski. Cieszymy się z tych pytań – bo to świadczy o zainteresowaniu programem – mówi Wojciech Trzpil, z zespołu Informacji i PR w BGK. Podkreśla, że pytania samorządowców często dotyczą konkretnych planowanych inwestycji. - JST pytają na przykład o to jak długo może trwać realizacja inwestycji; czy składając wniosek o dofinansowanie muszą mieć już dokumenty takie, jak np. pozwolenie na budowę; czy mogą otrzymać dofinansowanie na modernizację kilku dróg, które są ze sobą powiązane – tłumaczy.

Po pieniądze chcą sięgnąć nie tylko największe, ale i mniejsze miasta, czy gminy. Jak mówią, pozyskanie tych środków jest szansą na częściowe skompensowanie strat w budżecie, poniesionych przez samorządy w ostatnich miesiącach. Część JST planuje wykorzystać w pełni przysługujący im czas, czyli złożyć wnioski dopiero pod koniec lipca. Inne nie zamierzają długo czekać i zapowiadają, ze swój wniosek złożą w BGK już w najbliższych dniach. Wszystko, zależy od tego, na jakim etapie są w przygotowaniach.

- Planujemy złożyć wniosek pod koniec lipca – mówi Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UM Poznań.

W Lublinie podkreślają, że planowane do złożenia wnioski będą dotyczyły realizacji inwestycji określonych w najwyższych priorytetach określonych w uchwale Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Funduszu. - Biorąc pod uwagę duże potrzeby inwestycyjne miasta, obecnie analizowany jest zakres wniosków, które zostaną złożone w ramach trwającego naboru – wyjaśnia Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin, dodając, że na pewno nastąpi to do 30 lipca.

Ełk wnioski złoży już na dniach. - Obecnie trwa opracowywanie fiszek projektowych – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Miasta Ełku.

Kraków jest w takcie analizy na jakie konkretnie projekty będą składane wnioski o dofinansowanie. Podobnie jest we Wrocławiu. - Decyzje zapadną w najbliższym czasie. Mamy już gotowy pakiet inwestycyjny do realizacji, na część z tych zadań mamy już także przygotowaną dokumentację. Mogę natomiast zapewnić, że z pewnością będziemy składać wnioski na dofinansowanie wrocławskich projektów do Programu Inwestycji Strategicznych – słyszymy w biurze prasowym Wrocławia.

Bydgoszcz też szykuje się do złożenia wniosków, ale bez pośpiechu. - Trwa analiza, które z planowanych inwestycji miasta wykazują najwyższą zgodność z programem, a jednocześnie są priorytetowe z punktu widzenia potrzeb mieszkańców – mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Inowrocław występuje o dofinansowanie inwestycji dla mieszkańców, wszędzie tam, gdzie pojawiają się takie możliwości. - Na poziomie prawie 100-proc. jest proces pozyskiwania przez władze miasta środków z Unii Europejskiej. W związku z powyższym, zamierzamy wnioskować o środki finansowe na długo wyczekiwane przez mieszkańców inwestycje – mówi Adriana Szymanowska Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urząd Miasta Inowrocławia

Jak wyjaśniają samorządy, do programu przyciąga je wysoki stopień bezzwrotnego dofinansowania oraz łatwy proces wnioskowania o dofinansowanie inwestycji Zgodnie z jego założeniami, projekty mogą liczyć na wsparcie od 80 do na nawet 95 proc. w zależności od priorytetu, w którym będą realizowane. Są 4 priorytety określone dla35 obszarów. Największe wsparcie otrzymają inwestycje polegające na budowie lub modernizacji infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej, źródeł ciepła zeroemisyjnego, infrastruktury gospodarki odpadami, czy odnawialnych źródeł energii. To oznacza, że miasta muszą zagwarantować wkład własny na poziomie od 5 do 20 proc. wartości inwestycji.

- Program daje nam szansę na szybszy rozwój miasta, realizację długo oczekiwanych przez mieszkańców i inwestorów przedsięwzięć oraz mniejsze inwestycje, które nie będą musiały być realizowane z o budżetów samorządów.. Bez środków zewnętrznych realizacja tego typu przedsięwzięć byłaby niemożliwa w ciągu najbliższych lat. Inwestujemy w ochronę środowiska i układ transportowo-drogowy. Dużym wyzwaniem będzie jednak koordynacja tych strategicznych projektów i ich realizacja w krótkim okresie czasu – wyjaśnia Tomasz Andrukiewicz, prezydent Miasta Ełku.

Bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych na samorządowe projekty inwestycyjne chwali też Jacek Sutryk, prezydent miasta Wrocławia, mówiąc wprost, że to krok w dobrym kierunku.

Zdaniem wielu ekspertów największym wyzwaniem dla samorządów może okazać się znalezienie inwestycji, na tyle zaawansowanych, by w ciągu pół roku od otrzymania promesy przystąpić do przetargu. A taki jest wymóg programu.

pao