Sztabki i monety bulionowe nazywane są złotem inwestycyjnym i służą stricte do średnio- i długoterminowego inwestowania w złoto. Wykonuje się je najczęściej z czystego złota, dzięki czemu ich cena zależy niemal wyłącznie od ilości i bieżącej ceny zawartego w nich kruszcu. Warto więc przyjrzeć się charakterystyce takich produktów i sprawdzić, które z nich warto kupować.

Złoto inwestycyjne w postaci sztabek

Osobom mniej zaznajomionym z tematem często wydaje się, że za sztabkę złota trzeba zapłacić wiele tysięcy złotych. W praktyce na rynku dostępne są sztabki o masie od 1 do 1000 gramów, które kosztują od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy złotych. Każdy inwestor może więc z łatwością znaleźć produkt dopasowany do swoich możliwości finansowych i planów inwestycyjnych.

Wybierając złoto inwestycyjne w postaci sztabek, należy dopilnować, żeby produkt posiadał zabezpieczenie w postaci certipacku. Takie opakowanie nie tylko chroni go przed zarysowaniami, ale również potwierdza jego autentyczność. Bez niego może być trudniej znaleźć inwestora, który w przyszłości po korzystnej cenie odkupi sztabkę. Gwarancją braku problemów z odsprzedażą jest również wybór produktu pochodzącego od znanego producenta, takiego jak Valacambi, Heraeus czy Mennica Polska.

Warto dodać, że dużą popularnością cieszą się zwłaszcza sztabki jednouncjowe, za które trzeba obecnie zapłacić około 7-8 tys. złotych. Bierze się to między innymi stąd, że osoby posiadające oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, często są skłonne ulokować w złocie 20-30% kapitału – czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje 1 uncja złota.

Złote monety bulionowe

Innym sposobem na zainwestowanie w złoto jest zakup złotych monet bulionowych. Podobnie jak sztabki najczęściej są one wykonywane z czystego złota i nie mają walorów kolekcjonerskich. Także i w tym przypadku ważny jest jednak wybór odpowiedniego produktu, który będzie można łatwo zbyć, gdy nadejdzie czas na spieniężenie inwestycji.

Najlepiej jest inwestować w znane monety bulionowe, wybijane przez cenione na całym świecie mennice. Zaliczają się do nich: południowoafrykański Krugerrand, Amerykański Orzeł, Australijski Kangur, Wiedeńscy Filharmonicy czy Kanadyjski Liść Klonowy. Najpopularniejszym standardem wagowym tych monet jest 1 uncja, ale dostępne są też produkty o masie: 1/2, 1/10, 1/20 czy nawet 1/50 uncji. Podobnie jak w przypadku sztabek, mowa tutaj zatem o opcji inwestycyjnej dostępnej praktycznie dla każdego inwestora.

Inwestowanie w złoto – czy warto?

Początkujący inwestorzy często zastanawiają się, jaki rodzaj złota inwestycyjnego kupić: sztabki czy monety bulionowe. W praktyce nie ma to praktycznie żadnego znaczenia, bo obydwa rozwiązania pozwalają korzystać ze wszystkich zalet fizycznego kruszcu, a tych jest naprawdę sporo.

W złoto warto inwestować między innymi dlatego, że dobrze przenosi wartość pieniądza w czasie, czyli pozwala zabezpieczyć kapitał przed działaniem inflacji. Jak pokazuje historia, jego ceny rosną w okresach niepokoju na rynkach finansowych, kryzysów gospodarczych czy niepewności geopolitycznej. Odpowiada za to fakt, że od setek lat kruszec uchodzi za bezpieczną przystań dla kapitału, a jego podaż jest niewielka i rośnie w wolnym tempie. Warto więc wejść na stronę: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne i dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w złoto.