Środa była kolejnym dniem przewagi sprzedających na rynkach surowcowych. Indeks CRB zanotował spadek o 0,17% do poziomu 291,29 pkt. Wyraźnie potaniały m.in. miedź, gaz ziemny oraz pszenica. Z kolei notowania ropy naftowej, złota oraz niektórych towarów rolnych wzrosły.

W centrum uwagi:
• Wzrost zapasów ropy WTI
• Największa produkcja od 1972 r.?

Wzrost zapasów ropy WTI

Na plusie udało się zakończyć środową sesję notowaniom ropy naftowej. Niemniej jednak, amerykańska ropa WTI podrożała zaledwie symbolicznie, o 0,16%. Na rynku tego surowca wciąż widoczna jest presja podaży, a już dzisiaj rano notowania ropy WTI z powrotem kierują się na południe.

Strona popytowa na rynku ropy naftowej nie ma obecnie zbyt wielu argumentów w zanadrzu. Konflikty na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie, chociaż dotyczą kluczowych na świecie regionów produkcji ropy naftowej, dotychczas nie przyczyniły się do istotnego spadku produkcji i eksportu ropy naftowej z Iraku czy z Rosji. Chociaż kupującym mogły nieco pomóc informacje Departamentu Energii USA (DoE) o spadku zapasów benzyny i destylatów w ubiegłym tygodniu, to jednocześnie pojawiły się dane mówiące o wzroście zapasów ropy naftowej w USA w minionym tygodniu, które sprzyjały sprzedającym.

Największa produkcja od 1972 r.?

Nie ma wątpliwości co do tego, że podaż ropy naftowej w USA wciąż znajduje się w trendzie wzrostowym, a obfitość tego surowca będzie wywierała presję na spadek cen ropy WTI także w kolejnych latach. Takie wnioski można bowiem wysnuć z publikacji prezentowanych przez Departament Energii USA.

W tym tygodniu DoE poinformował, że w lipcu produkcja ropy naftowej w USA wyniosła średnio 8,5 mln baryłek dziennie. To najwyższy poziom od kwietnia 1987 r. W swoim comiesięcznym raporcie prezentującym prognozy dla amerykańskiego rynku ropy, departament podniósł szacunki tegorocznej średniej produkcji ropy naftowej w USA do poziomu 8,5 mln baryłek dziennie z poprzednich 8,42 mln baryłek dziennie.

DoE spodziewa się także dalszego wzrostu produkcji amerykańskiej ropy naftowej w przyszłym roku. W 2015 r. średnia dzienna produkcja ma wynieść 9,3 mln baryłek dziennie – wcześniej departament prognozował nieco mniej, bo 9,27 mln baryłek dziennie. Jeśli ta prognoza DoE się spełni, to amerykańska produkcja ropy naftowej będzie w 2015 roku największa od 1972 r.

Cena ropy WTI wciąż w konsolidacji

Obecnie notowania ropy naftowej WTI wciąż poruszają się w konsolidacji – trwa ona już od początku sierpnia i jest pewnym uspokojeniem po lipcowych dynamicznych zniżkach cen surowca. Aby notowania ropy naftowej zaczęły odrabiać straty, potrzebny byłby ponowny wzrost ryzyka politycznego.

Dopóki jednak sytuacja polityczna na Ukrainie i w Iraku nie wpływa istotnie na globalną podaż ropy, notowania tego surowca będą pod presją podaży.

Dorota Sierakowska