We wtorek na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,70% do poziomu 291,78 pkt., co oznacza najniższą wartość tego indeksu od połowy lutego. Na minusie znalazły się notowania surowców energetycznych, większości metali oraz towarów rolnych. Na plus udało się wyjść nielicznym z nich, m.in. notowaniom palladu, złota, kukurydzy i ryżu.

Rekordowa produkcja kukurydzy w USA

Z emocjonującą sytuacją mieliśmy do czynienia wczoraj na rynkach zbóż. O godzinie 18.00 polskiego czasu opublikowany został bowiem ważny raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) – comiesięczna publikacja dotyczyła prognozy produkcji i zapasów zbóż w USA.

Raport USDA wywołał mieszane uczucia inwestorów na rynku kukurydzy. Prognozy departamentu dotyczące produkcji i zapasów tego zboża w USA okazały się gorsze od oczekiwań. Jednocześnie jednak, i tak zapowiadają one rekordowe żniwa kukurydzy – w sezonie 2014/2015 po raz pierwszy mają one przekroczyć poziom 14 mld buszli i wynieść dokładnie 14,03 mld buszli (wobec oczekiwań na poziomie 14,25 mld buszli). Plony z akra zasianej kukurydzy mają wynieść 167,4 buszli wobec poprzednich prognoz na poziomie 165,3 buszli.

Poziom globalnych zapasów kukurydzy ma pozostać wysoki. Prognozy USDA na poziomie 1,8 mld buszli dla zapasów kukurydzy w USA i 187,82 mln ton dla zapasów na świecie nie dorównały jednak oczekiwaniom rynkowym.

Mimo że prognozy USDA okazały się świetne, to nie sprostały one wygórowanym rynkowym oczekiwaniom, co było główną przyczyną zakończenia wczorajszej sesji wzrostem notowań kukurydzy. Pewnym wsparciem dla strony popytowej były też informacje o dotkliwej suszy na terenach uprawy kukurydzy w Chinach, jednak najnowsze szacunki zakładają, że będzie ona miała relatywnie niewielki wpływ na ilość zebranego tam zboża. Poza tym, ewentualne ubytki w podaży chińskiej kukurydzy bez problemu będą mogły być uzupełnione importem z zagranicy ze względu na obfitość zboża na świecie.

Potrojenie zapasów soi

Z kolei na wykresie soi konsekwencją wczorajszego raportu Departamentu Rolnictwa było zejście notowań tego zboża do najniższego poziomu od 2010 r. W przypadku soi prognozy USDA okazały się bowiem lepsze nawet od wygórowanych oczekiwań.

Według departamentu, w sezonie 2014/2015 produkcja soi w USA wyniesie 3,816 mld buszli – to nieznacznie więcej niż oczekiwano na rynku. Najwięcej uwagi przyciągnęły jednak prognozy dotyczące zapasów soi w USA – na koniec sezonu mają one wynieść aż 430 mln buszli, a więc potroić się względem oczekiwanych tegorocznych zapasów (140 mln buszli).

Dorota Sierakowska