Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskiej waluty przyniosło dalsze spadki w wyniku skracania pozycji przez kapitał zagraniczny. W wyniku rozpoczęcia wojny na sankcję pomiędzy EU, a Rosją i kolejnych ostrzeżeń ze strony NATO inwestorzy obawiają się zaostrzenia sytuacji na Wschodzie oraz ograniczenia kontroli nad działaniami Rosji. Ponownie (podobne wydarzenia miały już miejsce parę miesięcy temu) scenariusz ten dość wyraźnie ciąży na wycenie walut CEE, gdzie prócz złotego pod presją znajduje się również m.in. węgierski forint. Posiedzenie EBC (względnie gołębie stanowisko M.D.) jedynie chwilowo odwróciło uwagę graczy od sytuacji na wschodzie, a końcówka tygodnia dodatkowo jeszcze zwyczajowo wspiera zamykanie pozycji na bardziej ryzykownych aktywach, jak PLN. W konsekwencji kwotowania EUR/PLN forsują 3-miesięczne maksima (okolice 4,2170 PLN), USD/PLN oscyluje w okolicach najwyższych zakresów od lutego br. W dalszym ciągu jednak zakładam, iż jeżeli w ciągu weekendu sytuacja nie ulegnie pogorszeniu (Rosjanie nie wejdą oficjalnie na terytorium Ukrainy) to powinniśmy zobaczyć lokalne odreagowanie na parach związanych z PLN, na co wskazuje również kilkunasto-godzinna stabilizacja na rynku długu.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. Również szeroki rynek nie dostarcza nam wielu impulsów makro wskazują raczej na kontynuowanie trendów z ostatnich kilkunastu godzin handlu. Z ważniejszych figur warto zwrócić uwagę na bilans handlu zagranicznego Niemiec (godz. 8:00) oraz na pojedyncze wskazania z zakresu produkcji przemysłowej (m.in. Francja). Z uwagi na ostatnie sankcję nałożone przez Rosję w kolejnych tygodniach większe znaczenie niż zazwyczaj mogą dane dot. struktury eksportowej oraz bilansów handlowych krajów Strefy Euro.

Z rynkowego punktu widzenia wycena koszyka BOSSA PLN jednoznacznie wskazuje na silną presję podażową na wycenie złotego – podejście nad okolice wsparcia na 98 pkt. sugeruje jednak, ww. wymienione, możliwe lokalne odbicie po weekendzie. Na pojedynczych parach znajdujemy się obecnie przy oporze na 3,1580 USD/PLN, którego sforsowanie otwierałby drogę do ruchu w okolice 3,25 PLN. CHF/PLN dość szybko pokonuje kolejne opory sugerują szybko test okolic 3,50 PLN za franka. W przypadku EUR/PLN oscylujemy blisko zakresu 4,22 PLN, mocniejszy opór widnieje w okolicach 4,2360 PLN.

Konrad Ryczko