Eurodolar znajduje się obecnie w okolicach zamknięcia z piątku, na poziomie 1,3420. Stabilny pozostaje także polski złoty. Kurs USD/PLN oscyluje w okolicach 3,11, natomiast EUR/PLN 4,1750.

Jedyną istotną dzisiejszą publikacją makroekonomiczną będzie sierpniowy indeks Sentix dla strefy euro. Będzie to pierwszy z wskaźników obrazujących nastroje w strefie euro. Jest to indeks badający nastroje wśród 4,5 tys. inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Według konsensusu ma on wynieść 9,0 pkt. co oznaczałoby spadek wobec 10,1 pkt. miesiąc wcześniej. Jest to pierwszy z wskaźników badających nastroje, więc może być pewną wskazówką przed ważniejszymi publikacjami, jak np. ZEW, Ifo czy PMI. W tym tygodniu zaplanowane są decyzje w sprawie stóp procentowych aż 4 banków centralnych z grona G10. Już jutro pojawi się pierwsza publikacja z Australii. Na czwartek zaplanowane są decyzje Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego. W piątek swoją decyzję opublikuje natomiast Bank Japonii.

Pomimo takiego nagromadzenia ważnych wydarzeń, nie wydaje się by mogło one w dużym stopniu poruszyć rynkiem. Spowodowane jest to faktem prowadzenia przez bardzo przejrzystej polityki monetarnej. Oczekiwania co do wszystkich decyzji zakładają utrzymanie stóp procentowych na niezmienionych poziomach.

Błażej Kiermasz