Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi niewielkie zmiany w wycenie polskiej waluty. Złoty kwotowany jest przez rynek następująco: 4,1805 PLN za euro, 3,1146 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4343 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego dług wynoszą już 3,502% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilka sesji na rynku walutowym przyniosło wyraźne osłabienie polskiej waluty w ślad za umocnieniem się dolara amerykańskiego oraz „bankructwem” Argentyny. Pierwszy z czynników widoczny był już od pewnego czasu, jednak jego wpływ ograniczał się do wzrostów na parze USD/PLN. Gdy dodaliśmy do układanki tej słabsze dane z Polski oraz bankructwo Argentyny, które pogorszyło nastroje na większości walut emerging markets, otrzymaliśmy osłabienie złotego na większości par i ruch do najwyższych poziomów na EUR/PLN od końca maja. Piątek za sprawą słabszych danych z USA przyniósł lekkie odreagowanie na bardziej ryzykownych aktywach, jednak układy techniczne wskazują, iż m.in. waluty CEE w dalszym ciągu mogą znajdować się pod presją. Warto również zwrócić uwagę na silny ruch wzrostowy na polskich rentownościach, które w ciągu dwóch sesji wzrosły, aż o 30 pb. wskazując na lokalną realizację zysków.

Bieżący tydzień nie przyniesie bardziej istotnych publikacji makroekonomicznych z Polski, stąd główna uwaga inwestorów skupiona będzie na wydarzeniach na szerokim rynku. W trakcie dzisiejszej sesji NBP opublikuje raport dot. sytuacji na rynku kredytowym w trzecim kwartale, co pełnić będzie rolę wskazania co do aktualnego stanu gospodarki. Większe znaczenie dla złotego będą jednak miały publikacje z szerokiego rynku, gdzie przed południem poznamy odczyt indeksu Sentix (oczek. 9,4%), a także wskazania dot. inflacji producenckiej dla Strefy Euro (oczek. -1,1% r/r).

Z rynkowego punktu widzenia piątkowe świece na parach x/PLN wskazują na próbę technicznego odreagowania. Kluczowym czynnikiem najprawdopodobniej będzie tutaj kontynuacja odbicia na eurodolarze, która powinna wygenerować impuls wzrostowy dla bardziej ryzykownych aktywów. W przypadku USD/PLN istotny opór przebieg na poziomie 3,1340 PLN, na EUR/PLN jako analogiczny zakres należy traktować obszar 4,1950-4,20 PLN.

Konrad Ryczko