Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 2,05 proc. i wyniósł 30.303,17 pkt.

S&P 500 zniżkował 2,57 proc. i wyniósł 3.750,77 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 2,61 proc., do 13.270,60 pkt.

Reklama

„W ciągu ostatnich kilku dni nastąpiła niewielka zmiana nastrojów na rynkach. Rynki znów zaczynają martwić się COVID-19, zwracając szczególną uwagę na brazylijskie i południowoafrykańskie warianty wirusa” - powiedziała Catherine Doyle, specjalista ds. Inwestycji w Newton Investment Management.

"Mieliśmy tak mocne wzrosty, że realizacja zysków jest zdrowym posunięciem. Ostatnie dwa miesiące to był znakomity okres dla rynków" - dodał John Davi, założyciel i członek zarządu Astoria Portfolio Advisors.

Reklama

Fed utrzymał w środę główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. i zamierza przeprowadzać skup aktywów do czasu osiągnięcia postępów w dochodzeniu do celu inflacyjnego i pełnego zatrudnienia.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie.

W komunikacie podkreślono, że Fed dąży do "osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc. w dłuższej perspektywie".

"Ze względu na to, że inflacja utrzymuje się poniżej tego długoterminowego celu, Komitet będzie dążył do osiągnięcia przez pewien czas inflacji umiarkowanie powyżej 2 proc., tak aby inflacja wynosiła średnio 2 proc. w tym czasie, a długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostały dobrze zakotwiczone na poziomie 2 proc." - napisano w oświadczeniu.

"Komitet oczekuje utrzymania akomodacyjnego stanowiska w polityce pieniężnej do czasu osiągnięcia tych wyników" - dodano.

Fed wskazywał, że stopy procentowe w USA będą utrzymane na obecnym poziomie do czasu zbliżenia się do osiągnięcia celów mandatowych.

"Rezerwa Federalna może wykorzystać pełen zakres narzędzi do wspierania gospodarki USA w tym trudnym czasie, promując w ten sposób maksymalne cele w zakresie zatrudnienia i stabilności cen" - napisano w komunikacie.

"Oceniając właściwe stanowisko w polityce pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze. (...) Ocena Komitetu będzie uwzględniać szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz wydarzeń finansowych i międzynarodowych" - dodano.

Fed będzie skupował aktywa do czasu aż osiągnie postępy w dochodzeniu do celów mandatowych.

Ze spółek akcje Boeinga szły w dół o 4 proc. Strata na akcję amerykańskiego koncernu lotniczego wyniosła w czwartym kwartale 15,25 USD. Rynek oczekiwał straty w wysokości 1,80 USD.

Microsoft rósł 3 proc. w reakcji na wyniki finansowe. Zysk spółki na akcję w czwartym kwartale wyniósł 2,03 USD wobec konsensusu na poziomie 1,64 USD.

Notowania Johnson & Johnson spadały 0,5 proc. Amerykański koncern ma szanse na wprowadzenie na rynek w marcu swojej szczepionki przeciwko Covid-19, wymagającej podania tylko jednej dawki, a pod koniec stycznia lub na początku lutego firma będzie miała dane na temat skuteczności preparatu.

Starbucks spadał 6 proc. Przychody spółki w czwartym kwartale wyniosły 6,75 mld USD wobec oczekiwanych 6,9 mld USD.

Akcje AT&T rosły 0,5 proc. Spółka podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcję wyniósł w IV kw. 75 centów wobec oczekiwanych 73 centów.

Notowania VF Corp. szły w dół o 5 proc. mimo, że zysk na akcję w IV kw. o 3 centy przebił oczekiwania analityków, osiągając 93 centy.

ADP rósł 2,5 proc. Zysk na akcję w czwartym kwartale wyniósł 1,52 USD vs konsensus rynkowy w wysokości 1,29 USD.

Pomimo lepszych od oczekiwań przychodów i zysków ponad 7 proc. potaniały akcje producenta chipów, AMD.

Po sesji swoje wyniki za czwarty kwartał podadzą m.in. Apple, Facebook i Tesla.

„W związku z tym, że niektóre aktywa finansowe są obecnie notowane w tzw. obszarze bańki, zwrócimy większą uwagę na te raporty, aby sprawdzić, czy obecne wyceny są uzasadnione” - powiedział strateg Deutsche Bank Jim Reid.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w grudniu wzrosły o 0,2 proc. mdm wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 0,9 proc. mdm. Oczekiwano +0,9 proc.

Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu w grudniu w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,7 proc., wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 0,4 proc. Tu oczekiwano 0,5 proc. mdm.

Według Uniwersytetu Hopkinsa od początku pandemii, która w grudniu 2019 roku rozpoczęła się w chińskim Wuhan, koronawirusem zakaziło się 100 mln osób. W sumie na całym świecie koronawirus do tej pory zabił 2,16 mln osób.

O 4205 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA, a 151 606 osób zostało zakażonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Tym samym w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarły już 425.250 osoby. USA zdecydowanie przodują w liczbie wykrytych przypadków SARS-CoV-2 (ponad 25,44 mln).

Biały Dom poinformował, że Stany Zjednoczone planują zamówić 200 milionów dodatkowych dawek szczepionki na koronawirusa, aby do końca lata zaszczepić niemal całą amerykańską populację.