Mocny spadek cen ryżu

Liderem zniżek były wczoraj ceny ryżu, których cena spadła o ponad 2%. Był to już drugi z kolei duży dzienny spadek cen ryżu, który sprawił, że notowania tego zboża oddaliły się istotnie od poziomu 15 c/cwt. Obecnie kontrakty na ryż są najtańsze od marca 2013 r.

Spadek cen ryżu poniżej ważnego wsparcia w rejonie 15,07-15,25 c/cwt oznacza wyrwanie się z konsolidacji trwającej na tym rynku od jesieni ub.r. Jednak w szerszej perspektywie cena ryżu wciąż utrzymuje się w długoterminowym trendzie bocznym, trwającym już około 2 lat. Kolejnymi istotnymi technicznymi poziomami wsparcia na wykresie ryżu są okolice 14,50 c/cwt oraz 13,50 c/cwt. Przełamanie każdego z tych poziomów może być sygnałem do dalszych dynamicznych zniżek cen ryżu.

Koniec tajlandzkiego schematu

Z fundamentalnego punktu widzenia, kontynuacja spadków cen ryżu jest realistycznym scenariuszem. Obecna siła strony podażowej wynika w sporej mierze z dużych ilości taniego ryżu wypuszczanego na rynek przez Tajlandię. Jeszcze do niedawna w kraju tym funkcjonował system rządowego skupu ryżu od tajlandzkich farmerów po cenach wyższych niż na globalnym rynku. System ten nadwerężył budżet Tajlandii i od minionej jesieni rząd nie był w stanie go podtrzymać – to zaś doprowadziło do zamieszek ludności i obalenia rządu.

Na rynku ryżu załamanie systemu oznacza przede wszystkim koniec sztucznego podtrzymywania wysokich cen tego zboża w kraju. Ponadto, wiąże się to z koniecznością zwiększenia wpływów do budżetu Tajlandii poprzez wyprzedaż ogromnych rezerw ryżu zgromadzonych przez poprzedni rząd. Jak szacuje Związek Tajlandzkich Eksporterów Ryżu, w tym roku eksport ryżu z tego kraju ma wynieść 9 mln ton – to o 20% więcej niż wynosiły poprzednie prognozy. To również o ponad 36% więcej niż wynosił eksport w 2013 roku (6,6 mln ton).

Jeszcze do 2011 r. Tajlandia była największym eksporterem ryżu na świecie. W 2012 r. wyprzedziły ją Indie po tym, jak eksport tajlandzkiego ryżu spadł w wyniku uruchomienia wspomnianego programu rządowego skupu ryżu. Obecnie coraz częściej mówi się o tym, że Tajlandia może powrócić na pierwsze miejsce pod względem eksportu tego zboża. Obecnie zapasy ryżu z Tajlandii są wyprzedawane na globalnym rynku z około 5-procentowym dyskontem w stosunku do konkurencyjnego ryżu z Wietnamu.

Dorota Sierakowska