Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Niemniej jednak, cenom niektórych towarów udało się wyjść na plus – wśród nich były m.in. gaz ziemny, miedź, soja, kakao, sok pomarańczowy, bawełna i mięso. W rezultacie, indeks CRB zakończył poniedziałkową sesję praktycznie neutralnie – spadkiem o symboliczne 0,02%.

Ciąg dalszy spadków cen pszenicy

Wczoraj po raz kolejny spadały notowania pszenicy. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych systematycznie kieruje się w dół od 7 maja – od tego czasu tylko jedna sesja na rynku pszenicy zakończyła się na plusie.

Jedną z przyczyn dynamicznego spadku notowań pszenicy były dobre warunki pogodowe w centralnej części Stanów Zjednoczonych, które budziły lepsze oczekiwania dotyczące jakości uprawianego tam zboża. Dodatkowo, stronie podażowej pomagały prognozy dotyczące obfitych zbiorów i dużych zapasów pszenicy na świecie.

Jedynym miejscem, które budziło wątpliwości, był rejon Morza Czarnego, a więc rosyjskie i ukraińskie tereny upraw zbóż. Oba kraje są ważnym dostawcą pszenicy m.in. na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, jak również do Europy Zachodniej.

Większy optymizm w sprawie Ukrainy

Jednak ostatnie dni przyniosły zmianę nastrojów także w kwestii produkcji pszenicy na Ukrainie i w Rosji. W maju na kluczowych terenach upraw zbóż panowały świetne warunki pogodowe, które pozwoliły na niezakłócony przebieg zasiewów w rejonie Morza Czarnego. To zaś wzbudziło spory optymizm dotyczący tegorocznych zbiorów pszenicy w tych okolicach. Według najnowszych prognoz, żniwa w 2014 roku mogą być nawet lepsze niż w roku ubiegłym.

W piątek ukraińskie państwowe centrum meteorologiczne podało, że spodziewa się rekordowych zbiorów zbóż na Ukrainie – w tym roku całkowita produkcja zbóż ma znaleźć się na poziomie 63 mln ton. Zbiory pszenicy ozimej (stanowiącej ok. 95% całkowitych upraw pszenicy na Ukrainie) mają wynieść w tym roku 22,5-23,5 mln ton wobec 21,8 mln ton w 2013 r.

Trudności rolników z finansowaniem

Z optymizmem w kwestii ukraińskich zbiorów zbóż radzą jednak poczekać przedstawiciele ukraińskiej firmy z branży produkcji rolnej, AgroGeneration. Przypominają oni, że sprzyjająca pogoda to tylko jeden z kilku czynników decydujących o ostatecznej wielkości produkcji zbóż.

Według zarządu AgroGeneration, prezentowany obecnie optymistyczny scenariusz może zostać zaburzony przez niedostatek odpowiednich środków wspomagających uprawy zbóż (nawozów, pestycydów). Wynika to z trudności z dostępem rolników do finansowania – ze względu na kryzys polityczny na Ukrainie, banki są mniej chętne do udzielania kredytów. Niedostateczny dostęp do środków wspomagających uprawę zbóż może obniżyć ich jakość.

Dzisiaj rano cena pszenicy nadal spada. Najbliższym poziomem wsparcia są okolice 610-612 USD za 100 buszli oraz 600 USD za 100 buszli.

Dorota Sierakowska