W polskich bankach bez problemu można założyć lokatę terminową w walutach obcych. Wiele osób korzysta z tej możliwości, licząc na osłabienie złotego i sprzedaż waluty w przyszłości po wyższym kursie. Oprocentowanie lokat w walutach jest jednak znacznie niższe niż depozytów w złotych.
W większości banków na naszym rynku można otworzyć lokatę terminową w euro i dolarze amerykańskim. Popularne są także lokaty w funtach brytyjskich. W naszych bankach znajdziemy także lokaty we frankach szwajcarskich, jak również w bardziej egzotycznych walutach (np. koronie szwedzkiej czy norweskiej - w banku Nordea). Choć oferta lokat jest szeroka, samo oprocentowanie nie zachęca do oszczędzania w walutach obcych.

Funt najatrakcyjniejszy

Najwyżej oprocentowane są lokaty w funtach brytyjskich. Osoba oszczędzająca w tej walucie może uzyskać nawet do 4,5 proc. w stosunku rocznym. Lokaty takie oferuje m.in. Citibank i Bank Millennium. Dlaczego lokaty w funtach są wyżej oprocentowane (w porównaniu z euro czy dolarem)? W ten sposób banki walczą o pieniądze, które przywożą ze sobą Polacy powracający z Wielkiej Brytanii. Nie ma dokładnych statystyk, ilu rodaków wróciło już na stałe do Polski, a ile osób planuje to zrobić w najbliższym czasie. Zjawisko takie jest jednak zauważalne.

Lepiej lokować na Wyspach

Osoby powracające do Polski, które decydują się utrzymywać oszczędności w funtach, zrobią znacznie lepiej, jeśli swoje oszczędności pozostawią w brytyjskich bankach. W Wielkiej Brytanii na rocznej lokacie w funtach można uzyskać nawet 7 proc. w stosunku rocznym. Uwzględniając podatek od oszczędności, który na Wyspach wynosi 20 proc., oznacza to lokatę oprocentowaną netto na 5,6 proc. To prawie o 2 pkt proc. więcej niż na najlepszej lokacie w Polsce (po uwzględnieniu tzw. podatku Belki).
Pozostawienie pieniędzy na koncie w Wielkiej Brytanii nie powinno stanowić problemu w sytuacji, gdy większość banków oferuje dostęp do rachunku przez internet. Za pośrednictwem sieci można lokatę pozostawioną za granicą przedłużyć lub zerwać, gdy zajdzie taka potrzeba. Można także zlecić przelew pieniędzy z lokaty na rachunek w Polsce. Rachunek można zamknąć podczas następnej wizyty w Wielkiej Brytanii.

Funty warto wymienić na złote

Zamiast lokaty do dyspozycji mamy również konto oszczędnościowe. Jest to rachunek, na który można wypłacać i wypłacać pieniądze w dowolnym momencie (bez straty odsetek), którego oprocentowanie jest podobnie wysokie jak lokat. W złotych najwyżej oprocentowany rachunek tego typu prowadzi Eurobank. Jest także możliwość otwarcia konta w walucie. Na przykład funty zgromadzone na rachunku eMax w mBanku są oprocentowane na 4 proc. rocznie. Gdy na koncie oszczędnościowym w Banku Ochrony Środowiska jest ponad 20 tys. euro, oprocentowanie wynosi 3 proc.
Ponieważ oprocentowanie lokat w walutach jest niskie, rozsądnym posunięciem może być wymiana przywiezionych funtów na złote. Wielu analityków uważa bowiem, że w dłuższej perspektywie złoty będzie się dalej umacniał wobec obcych walut. Na lokacie w złotych można obecnie uzyskać nawet 8,25 proc. (czytaj tekst strona A2). Można także skorzystać z polis lokacyjnych, czyli lokat w formie polisy ubezpieczeniowej. Przypomnijmy: zastosowanie takiego opakowania polisy pozwala uniknąć płacenia podatku od oszczędności.
Oprocentowanie lokat walutowych / DGP