Nowe, zmienione CBGA

Cena złota zakończyła wczorajszą sesję na delikatnym minusie (-0,05%). Chociaż wczoraj strona popytowa naruszyła po raz kolejny barierę 1300 USD za uncję, to cenom złota nie udało się w tym rejonie pozostać na dłużej. Ostatecznie, notowania złota zakończyły sesję tuż poniżej 1293 USD za uncję, a dzisiaj rano cena spadła do okolic 1290 USD za uncję.

Wczoraj Europejski Bank Centralny podał, że podpisane zostało kolejne Central Bank Gold Agreement (tzw. CBGA). Porozumienie to dotyczy sprzedaży złota przez banki centralne na światowym rynku. Pierwsze CBGA zostało podpisane w 1999 roku na okres 5 lat, a kolejne porozumienia – tzw. CBGA 2 i CBGA 3 – zostały podpisane po kolejnych pięcioletnich okresach. CBGA 3 wygasa we wrześniu i wtedy ma wejść w życie podpisane właśnie CBGA 4.

Powodem, dla którego 15 lat temu podpisano pierwszy „złoty pakt”, było dążenie do ograniczenia możliwości sprzedaży dużych ilości złota przez banki centralne i w ten sposób, doprowadzenia do gwałtownej zniżki cen tego kruszcu. Dlatego właśnie banki centralne będące sygnatariuszami porozumienia ustaliły roczne limity całkowitej sprzedaży kruszcu na rynku. Obecnie ten limit wynosi 400 ton rocznie – jednak w ostatnich latach praktycznie nie był on potrzebny, ponieważ wiele banków centralnych zamiast sprzedawać złoto, kupowało kruszec i uzupełniało swoje rezerwy.

CBGA 4, w przeciwieństwie do poprzednich porozumień, nie narzuca określonego limitu sprzedaży złota przez banki centralne. Zamiast tego, banki zobowiązały się do niesprzedawania „istotnych ilości” złota na rynku. Tym samym, w zasadzie można poddać w wątpliwość sens podpisywania takiego porozumienia. O ile obecnie wiele banków centralnych woli kupować złoto niż je sprzedawać, to sytuacja w ciągu kolejnych 5 lat może się zmienić, a skoro limit sprzedaży złota nie został ustanowiony, to porozumienie to nie będzie w żaden sposób ograniczało banków przed wypuszczeniem kruszcu na rynek.

Kwartalny raport WGC

Tymczasem dzisiaj rano uwagę inwestorów na rynku złota przyciągnęła inna publikacja – cokwartalny raport „Gold Demand Trends”, przygotowywany przez World Gold Council (WGC).

WGC podała w tej publikacje dane dotyczące I kwartału 2014 roku. Podano, że ogólny popyt na złoto w tym okresie był stabilny i utrzymał się na poziomie 1074,5 ton. Delikatnie zwiększył się popyt na złotą biżuterię, jednak jednocześnie spadł popyt ze strony przemysłu technologicznego oraz banków centralnych. Popyt inwestycyjny raczej rozczarował – o ile poziom aktywów funduszy ETF pozostał na w miarę niezmienionym poziomie, to popyt na złote monety i sztabki się zmniejszył. WGC potwierdziła wcześniejsze spekulacje dotyczące słabego popytu na złoto w Azji – w pierwszym kwartale tego roku popyt na ten kruszec w Indiach i Chinach zanotował dwucyfrowy spadek w ujęciu rdr.

Informacje zawarte w publikacji WGC nie dają powodów do aktywności kupujących na rynku złota – sprzyjają raczej stronie podażowej. Niemniej jednak, dzisiejszy poranny spadek cen żółtego kruszcu jest niewielki, bowiem wyliczenia WGC w dużej mierze pokrywały się z rynkowymi oczekiwaniami.

Dorota Sierakowska