W ostatnich dniach uwagę inwestorów znad Wisły przyciągały wiadomości na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej w Polsce. Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, w I kwartale 2014 roku dynamika PKB wyniosła 3.3% r/r, co było najlepszym wynikiem od ostatnich dwóch lat.

Pozytywnym zaskoczeniem okazały się również informacje na temat wysokości inflacji, która w kwietniu spadła do rekordowo niskiego poziomu 0.3% r/r. Zdaniem ekonomistów, jest to związane przede wszystkim z przeceną w takich kategoriach, jak: edukacja, transport oraz odzież i obuwie. Znaczący spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych przyczynił się do istotnego umocnienia na polskim rynku obligacji. W dłuższej perspektywie niska inflacja oznacza także odsunięcie w czasie terminu planowanej na przyszły rok podwyżki stóp procentowych. Aktualnie, główna stopa procentowa NBP wynosi 2.50%, co jest najniższym poziomem w historii naszego kraju.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych o dynamice produkcji przemysłowej w Japonii. W ciągu dnia zza Oceanu napłyną natomiast informacje na temat aktualnej sytuacji na tamtejszym rynku nieruchomości. Uwagę inwestorów przyciągną również wiadomości o wysokości indeksu Uniwersytetu Michigan (prognoza 84.5 pkt), obrazującego potencjał nabywczy amerykańskich konsumentów.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska