Rozstrzygnięcia, które przyniosło zakończone wczoraj posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego bliźniaczo przypominają te z ostatnich miesięcy – brak zmian parametrów polityki pieniężnej i kolejne „gołębie” słowa prezesa Mario Draghiego.

Co więcej ponownie, skutecznie obniżyły one wartość wspólnej waluty. Euro osłabiło się wobec wszystkich walut z grona G-10 oraz rynków wschodzących. Kurs EUR/USD po osiągnięciu maksimum na najwyższym poziomie od 2011 roku (1,3990), w kolejnych godzinach dynamicznie zniżkował do 1,3830. Euro ostatecznie straciło również wobec złotego, kurs EUR/PLN po raz pierwszy w tym miesiącu spadł do 4,18. Tym razem najważniejsza kwestia w wypowiedzi Draghiego dotyczyła zapowiedzi możliwego poluzowania polityki pieniężnej już na kolejnym, czerwcowym posiedzeniu. Kluczem dla tej decyzji powinny stać się najnowsze projekcje inflacyjne, które decydenci poznają w przyszłym miesiącu. Tym samym Mario Draghi, po sygnalizowaniu w poprzednich miesiącach możliwości wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej oraz uruchomienia programu skupu aktywów, posunął się o kolejny krok dalej w swojej retoryce sugerując, że konkretnych działań można spodziewać się już za miesiąc. Wzrost prawdopodobieństwa poluzowania polityki pieniężnej, w najbliższych tygodniach powinien skutecznie powstrzymywać umocnienie wspólnej waluty i zwyżki kursu EUR/USD powyżej 1,40. Dziś w kalendarzu danych makro mamy dane o produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii (10:30) oraz z ryku pracy w Kanadzie (14:30).

Polska: otoczenie pozytywne dla złotego

W ostatnich dziesięciu latach złoty w maju umocnił się wobec wspólnej jedynie trzykrotnie (w tym ostatni raz w 2008 roku). W tym roku jednak rosnące oczekiwania na poluzowanie polityki pieniężnej przez ECB oraz deeskalacją konfliktu na Ukrainie powinny wspierać wartość walut naszego regionu wobec euro. Nie spodziewamy się jednak wysokiej zmienności. Kurs EUR/PLN powinien pozostać w przedziale wahań z ostatnich kilku miesięcy. Z kolei w sytuacji oczekiwanych spadków kursu EUR/USD, złoty powinien osłabić się wobec dolara. Oczekujemy wzrostu kursu USD/PLN do 3,07 na koniec miesiąca.

Szymon Zajkowski