W centrum uwagi:
• Cena kukurydzy powyżej 5 USD za buszel
• Zaskakująco małe planowane zasiewy kukurydzy
• Plany rekordowych zasiewów soi

Cena kukurydzy powyżej 5 USD za buszel

Wczoraj uwagę inwestorów na rynkach towarowych przyciągnęła publikacja amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, dotycząca zapasów zbóż w Stanach Zjednoczonych. Według USDA, w marcu zapasy kukurydzy w USA znalazły się na poziomie 7,006 mld buszli, przy oczekiwaniach rynkowych na poziomie 7,098 mld buszli.

Mniejszy od oczekiwań poziom zapasów wywindował cenę kukurydzy wczoraj o około 2,2%, w wyniku czego cena tego zboża zakończyła sesję powyżej poziomu 500 USD za 100 buszli. Wczorajsza dobra sesja wpisuje się w pozytywną passę tego zboża, trwającą od stycznia. To najlepszy początek roku na tym rynku od 2008 r. Tym samym nie spełniły się prognozy wielu dużych instytucji (w tym np. Goldman Sachs), zakładające kontynuację systematycznego spadku cen kukurydzy także w tym roku. W 2013 r. notowania tego zboża spadły o około 40%.


Zaskakująco małe planowane zasiewy kukurydzy

Chociaż marcowe zapasy kukurydzy w USA okazały się mniejsze od oczekiwań, to i tak są one wyższe o około 30% niż w ubiegłym roku. Jest to rezultat bardzo dobrych zbiorów kukurydzy w USA w ubiegłym roku, które pozwoliły na odbudowę zapasów po wcześniejszych kilku słabych sezonach na tym rynku.

Duże zapasy i relatywnie niska cena kukurydzy sprawiają jednak, że amerykańscy farmerzy mają zamiar ograniczyć zasiewy tego zboża. Wczoraj sondaż amerykańskiego Departamentu Rolnictwa wykazał, że farmerzy planują obsiać kukurydzą 91,69 mln akrów, podczas gdy w ubiegłym roku było to 95,37 mln akrów. Tegoroczne deklarowane zasiewy są dużo niższe niż oczekiwano na rynku (nieco ponad 93 mln akrów).

Takie deklaracje ze strony amerykańskich farmerów wpływają pozytywnie na notowania kukurydzy. Jednak dopiero w najbliższych miesiącach okaże się, czy nie zdecydują się oni na zwiększenie zasiewów, zwłaszcza że prognozy pogody na kolejne tygodnie sprzyjają temu scenariuszowi: pogoda ma stworzyć dogodne warunki do zasiewów zbóż.

Plany rekordowych zasiewów soi

Informacje zawarte we wczorajszym raporcie amerykańskiego Departamentu Rolnictwa pozytywnie wpłynęły także na notowania soi, które zakończyły wczorajszą sesję na około 2-procentowym plusie. W przypadku tego zboża marcowe zapasy spadły w ujęciu rdr o 0,6% i na początku marca znalazły się na poziomie 992,3 mln buszli. Było to jednak wciąż powyżej oczekiwań rynkowych (ok. 987 mln buszli). Spadek zapasów nie zdziwił inwestorów, ponieważ popyt na amerykańską soję (zwłaszcza ze strony Chin) był w ostatnich miesiącach spory.

Dzisiaj rano cena soi nadal pnie się w górę, jednak o wielomiesięczne dynamiczne wzrosty będzie trudno. Wzrost cen tego zboża sprawił, że amerykańscy farmerzy mają zamiar obsiać nim rekordowo duży areał w tym roku: 81,5 mln akrów. W ubiegłym roku soją obsiano areał 76,5 mln akrów.

Dorota Sierakowska