Początek nowego tygodnia przynosi nieznacznie słabszego złotego, który jednak oscyluje w dalszym ciągu w 2-sesyjnym zakresie wahań. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1713 PLN za euro, 3,0319 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4176 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wykazują sygnały próby zejścia na niższe zakresy, jednak ruch ten ograniczany jest w rejonie 4,20% na 10YT.

Ostatnie sesje na rynku złotego przyniosły odrobienie większość strat związanych ze wzrostem napięć na Ukrainie. Piątkową, spadkową sesje traktować należy głównie jako zamykanie pozycji przed weekendem, stąd jej wymowa pozostaje ograniczona. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami odreagowanie na większości walut rynków wschodzących (m.in. na rosyjskim rublu) otworzyło „furtkę” dla inwestorów zagranicznych na ponowne rozegranie złotego pod oczekiwaniami fundamentalne. Dodatkowym czynnikiem wspierającym ostatnie inwestycje w polską walutę jest mocne zachowanie wycen polskiego długu, który znajduje się blisko 5-tygodniowych maksimów. Kluczowym czynnikiem dla wyceny złotego pozostają jednak czynniki zewnętrzne w postaci ciągle możliwe rozwoju negatywnego scenariusza dla Ukrainy oraz przejściem amerykańskiego FED

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy odczyt bilansu płatniczego za IV kw. 2013r. zaprezentowany przez NBP. Instytucja poda również oczekiwania inflacyjnego osób prywatnych w marcu br., a MF zakomunikuje podaż długu na II kw. Na szerokim rynku liczyć się będzie głównie odczyt inflacji HICP dla Strefy Euro, który rozpatrywany będzie w świetle ostatnich dość gołębich słów M. Draghiego oraz J. Weidmann’a z EBC.

Z rynkowego punktu widzenia poranne wymiany na rynku wskazują na możliwą próbę korekty spadkowej paro-sesyjnego ruchu. Z drugiej strony sesja w Azji przebiega w stosunkowo dobrych nastrojach, stąd najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się próba stabilizacji na obecnym poziomach. Dla pary EUR/PLN oznaczałoby to pozostanie w zakresie ok. 4,1550 – 4,18 PLN. USD/PLN pozostaje w konsolidacji 3,0175-3,0485 PLN notują ograniczony zakres wahań. CHF/PLN znajduje się blisko wsparcia na 3,4130 PLN.

Konrad Ryczko