Rosyjski bank centralny sprzedał ok. 10 mld dolarów, aby powstrzymać spadek rubla. To dwa proc. rezerw w złocie i walutach obcych - szacują moskiewscy analitycy walutowi.

Sprzedano ok. 11 mld dolarów, z czego ok. 10 mld pochodziło z banku centralnego - poinformował Michaił Paley, dealer z VTB Capital. Jak podali ostatnio rosyjscy eksperci, rezerwy banku centralnego Rosji wynoszą ok. 493,4 mld dolarów. Według szacunków analityków, rosyjski bank centralny sprzedał ok. 10 mld dolarów swoich rezerw.

Od rana na rynku akcji w Rosji trwa gwałtowna wyprzedaż. W połowie sesji indeks giełdy rosyjskiej MICEX tracił 8,7 proc., a RTS - indeks giełdowy 50 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Moskwie - 10 proc. Kursy dolara i euro wzrosły najwyżej w historii. Eksperci tłumaczą to sytuacją wokół Ukrainy.

Jak poinformował analityk moskiewskiego oddziału Barclays, Artjom Argetkin, moskiewscy maklerzy sprzedają wszystko - od akcji banków po papiery spółek energetycznych i surowcowych. Walory rosyjskiego giganta górniczego-hutniczego Meczel potaniały aż o 26,6 proc., banku WTB - o 11,5 proc., Gazpromu - o 11 proc., Rosnieftu - o 7 proc. i Łukoilu - o 4,7 proc.