Deficyt na rynku miedzi

Notowania miedzi, po dość wąskiej konsolidacji w minionym tygodniu, rozpoczynają bieżący tydzień od porannego spadku o niemal 2%. Strona popytowa praktycznie już zapomniała o sprzyjających jej piątkowych informacjach o ubiegłorocznym deficycie na rynku miedzi.

International Copper Study Group (ICSG) podała wtedy, że w listopadzie ub.r. deficyt na rynku miedzi wyniósł 129 tysięcy ton, a w okresie styczeń-listopad 2013 r. deficyt wyniósł 375 tys. ton. ICSG w tym roku zaczęła także liczyć wielkość tzw. „niewidzialnych” zapasów miedzi, czyli tych, które nie muszą być oficjalnie raportowane. Po wzięciu ich pod uwagę, listopadowy deficyt na rynku miedzi jest mniejszy, jednak dane te są oczywiście dużo mniej wiarygodne niż te oficjalne, ze względu na trudności w wyliczeniu tej zmiennej.

Przegrzany rynek nieruchomości w Chinach?

Piątkowe dane dotyczące relacji popytu i podaży na rynku miedzi sprzyjały wzrostom notowań tego surowca. Jednak już dzisiaj rano inwestorzy przywiązują większą wagę do perspektywy ograniczenia popytu na miedź ze strony Chin.

Dzisiaj rano jedna z chińskich państwowych gazet poinformowała, że niektóre banki w Państwie Środka utrudniły chińskim deweloperom dostęp do kredytów. Dynamika prac w branży budowlanej nie tylko stanowi istotny element chińskiego wzrostu gospodarczego, lecz także ma duże znaczenie w kształtowaniu się popytu na miedź w tym kraju. Ostatnio coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że chiński rynek nieruchomości jest już przegrzany i że należy mu się przynajmniej krótka korekta.

Według agencji Reuters, w styczniu br. ceny domów w Chinach po raz kolejny zanotowały zwyżkę (o 9,6% rdr w całym kraju, o 14,7% w Pekinie oraz o 17,5% w Szanghaju). To mniejsza dynamika wzrostu cen niż w grudniu, jednak i tak jest ona bardzo duża.

Perspektywa zwiększenia eksportu miedzi z Indonezji

Dzisiaj rano pojawiły się także informacje o nadchodzącym zwiększeniu eksportu miedzi z Indonezji. Według tamtejszego ministra przemysłu, operująca na terenie Indonezji amerykańska firma wydobywcza Freeport-McMoRan wznosi eksport miedzi z tego kraju w „najbliższej przyszłości”.

Od początku roku eksport miedzi z Indonezji jest ograniczony ze względu na narzucony tam zakaz nieprzetworzonych rud metali. Chociaż duże spółki wydobywcze dostały od tego zakazu wyjątek, to eksport miedzi nie został w pełni wznowiony ze względu na nieporozumienie spółek wydobywczych z indonezyjskim rządem w sprawie podwyższonego podatku od eksportu. Obecnie w Indonezji cały czas trwają negocjacje – indonezyjski rząd nie wyklucza obniżenia podatku eksportowego, jeśli Freeport-McMoRan wybuduje w Indonezji hutę.

Na razie sama spółka powstrzymała się od komentarza w tej sprawie, jednak jeśli wznowi ona eksport, będzie to czynnik sprzyjający dalszym spadkom cen miedzi. Obecnie dwie spółki: Freeport-McMoRan oraz Newmont Mining, odpowiadają za niemal cały eksport miedzi z Indonezji.

Dorota Sierakowska