Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło stabilizację ze wskazaniem na próby lekkiego osłabienia polskiej waluty. Stabilizacja złotego stała w kontraście do dość zmiennych sesji na węgierskim forincie czy tureckiej lirze. Wskazuje to, iż złoty najprawdopodobniej już mniej podatny będzie na „nerwowe” zachowania walut wschodzących, jednak nie można oczywiście mówić o pełnej „immunizacji” kwotowań. Co ciekawe polska waluta nie zareagowała znacząco na względnie słabe wyniki aukcji długu przeprowadzonej przez MF. Była to pierwsza oferta obligacji o dłuższym terminie zapadalności bez udziału OFE.

Znalazło to odzwierciedlenie w uplasowaniu w podstawowej ofercie jedynie 3 mld złotych i to przy wyższych rentownościach niż w styczniu. Na aukcji dodatkowej uplasowany został dodatkowy 1 mln PLN, a łączny popyt w ofercie wyniósł 8 mld PLN. Pomimo dość dużego popytu widoczny jest brak OFE co podnosi znaczenie kapitału zagranicznego w ofertach. Rynek szacuje, iż kolejne miesiące mogą przynieść finansowanie po wyższych rentownościach niż obecnie. Z pozostałych informacji warto nadmienić, iż nad ranem ukazał się komunikat agencji Fitch, która potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie "A minus" i w walucie krajowej na poziomie "A". W uzasadnieniu czytamy, iż „Polska gospodarka wykazuje wysoki stopień odporności i stabilności. Fitch prognozuje, że wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) przyspieszy do trzech procent w 2014 i 3,2 procent w 2015 roku z 1,6 procent w 2013”.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dwie znaczące publikacje z rynku krajowego. Wpierw o 10:00 opublikowany zostanie odczyt flash PKB za IV kw. 2013r. Rynek szacuje wzrost dynamiki do 2,8% z 1,9% uprzednio. Lepsze dane powinny wpłynąć korzystnie na rynek złotego, gdyż ponownie pojawią się dyskusje o potencjalnych podwyżkach stóp na przełomie III/IV kw. br. Drugą z figur będzie odczyt inflacji CPI za styczeń (godz. 14:00), gdzie rynek spodziewa się wzrostu wskaźnika do 0,9% z 0,7% w grudniu.

Z rynkowego punktu widzenia obserwowaliśmy umocnienie złotego w stosunku do dolara amerykańskiego, co spowodowane zostało zachowaniem na kursów na rynkach bazowych. W przypadku pozostałych zestawień kontynuujemy ruch w konsolidacji. Dla EUR/PLN wsparcie przebiega na poziomie 4,1536 PLN, natomiast dla USD/PLN zakres ten przesunięty został do granicy 3,0284 PLN.

Konrad Ryczko