Dzisiejszy dzień rozpoczął kolejny krótszy tydzień handlu na rynku walutowym. Poniedziałek przynosi dotychczas stabilizację kursów par walutowych. O godzinie 12:10 kurs EURUSD wynosił 1,3765, kurs EURPLN 4,1485, natomiast USDPLN 3,0130.

Kalendarz makroekonomiczny nie przewiduje dziś ważnych publikacji. Jedynie o godzinie 16:00 National Association of Realtors przedstawi listopadowe dane o liczbie zawartych, jednak jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań w USA. Rynek zakłada odczyt indeksu podpisanych umów kupna domów na poziomie 0,9% wobec -0,6% w październiku. Dane te nie wywołują podwyższonej zmienności na parach z dolarem, jednak z uwagi na brak innych istotnych publikacji, mogą chwilowo kształtować kurs dolara. Z dotychczas opublikowanych dziś, warto jedynie zwrócić uwagę na sprzedaż detaliczną w Hiszpanii, której roczna dynamika w listopadzie wyniosła 1,9%. To duże zaskoczenie, gdyż rynek oczekiwał odczytu na poziomie -0,2% wobec -0,5% miesiąc wcześniej. Listopadowe dane to drugi po wrześniowym dodatni odczyt w tym roku i tym samym drugi dodatni od czerwca 2010.

Na wykresie EURUSD widzimy stabilizację kursu w okolicy 1,3750, po tym jak w piątek kurs wybił się do 1,3893 (najwyższy poziom od 31 października 2011 roku), a następnie równie szybko powrócił w okolice 1,3750. Techniczne scenariusz jest nadal wzrostowy. To za sprawą krótkoterminowej linii trendu, która jest obecnie dominującym elementem. Dopiero przełamanie tej linii, czyli na chwilę obecna zejście poniżej 1,3690 może zmienić sentyment na tej parze.

Aprecjacja złotego względem euro wyhamował na linii 16-miesięcznego trendu. Kurs w poprzednim tygodniu osiągnął najniższa wartość od 10 maja 2013 roku. Obecny obraz wykresu sugeruje stabilizację EURPLN pomiędzy 4,1290 a 4,1570.

USDPLN zachowuje się obecnie zgodnie z naszymi prognozami. Już kilka tygodni temu pisaliśmy o poziomie 3,0000 na USDPLN, który powinien zostać osiągnięty do końca roku. Zakładaliśmy przy tym, że poziom ten zakończy aprecjację rodzimej waluty względem dolara amerykańskiego. W piątek kurs zszedł poniżej poziomu 3zł, jednak szybko powrócił i obecnie stabilizuje się powyżej tego wsparcia. Na najbliższe dni zakładamy stabilizację kursu pomiędzy 3,0100 a 3,0500.

Z uwagi na fakt, że pierwsze dane dla polskiej gospodarki napłyną w czwartek i będzie to przemysłowy indeks PMI oraz kwartalne saldo rachunku bieżącego, można sądzić, że to głównie EURUSD będzie wpływał na kształtowanie kursów EURPLN oraz USDPLN przez najbliższe dni.

Krzysztof Koza