Kolejny świąteczny tydzień przed nami, do środy na rynek nie będą napływały istotne dane makroekonomiczne, poza porcją danych z USA, ale już od czwartku czekają nas ważne wydarzenia zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Czwartek przyniesie nam szereg odczytów grudniowych indeksów PMI ze Strefy Euro, Wielkiej Brytanii i USA. Od piątku do soboty przemawiać będą członkowie FED. Będą to pierwsze oficjalne wystąpienia po grudniowej decyzji FED, wcześniej przedstawiciele FOMC udzielali jedynie wywiadów w mediach.

Draghi widzi poprawę w Europie

W weekend prezes EBC stwierdził, że bank centralny strefy euro nie widzi potrzeby dalszej obniżki stóp procentowych w chwili obecnej. Zdaniem Draghiego, Europa nie wyszła jeszcze z kryzysu, ale są widoczne oznaki poprawy. Prezes EBC powiedział także, że Europie nie grozi deflacja i powtórka sytuacji z Japonii. Sytuacja w Europie faktycznie uległa znaczącej poprawie w drugiej połowie tego roku, zwłaszcza jeśli chodzi o nastroje w gospodarce. W czwartek otrzymamy całą porcję informacji dotyczących nastrojów w europejskich gospodarkach. Finalne odczyty grudniowych indeksów PMI zostaną opublikowane w Hiszpanii, Niemczech, Francji, Włoszech i całej Strefie. W Europie pozostały już tylko dwa kraje, które znajdują się poniżej granicy 50 pkt. – Francja i Hiszpania. O ile w Hiszpanii odczyty poprawiły się na przestrzeni roku, to Francja jest dużym rozczarowaniem i w dużej mierze jest zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego w Europie. W kontekście Francji warto wspomnieć o tym, że francuski sąd najwyższy zaakceptował podatek dochodowy w wysokości 50% dla obywateli zarabiających ponad milion euro rocznie, co łącznie z pozostałymi składkami socjalnymi oznacza, że najbogatsi Francuzi będą oddawać trzy czwarte swoich dochodów w tym i następnym roku. Wracając do samych odczytów PMI to powinny one potwierdzić słowa Mario Draghiego, mówiące o widocznej poprawie (Niemcy, Włochy, cała Strefa) i ciągłych zagrożeniach (Francja i Hiszpania).

Dane z USA i wystąpienia członków FOMC

Już jutro poznamy pierwsze istotne dane w tym tygodniu. O godzinie 15:45 opublikowany zostanie odczyt Chicago PMI, zaś 15min później poznamy wartość indeksu Conference Board. Pierwszy indeks jest istotny ze względu na to, że struktura dystryktu Chicago, przypomina strukturę całej gospodarki Stanów Zjednoczonych i dzięki temu jest dobrą wartością prognostyczną dla odczytów dla całej gospodarki USA. Drugi indeks opisuje nastroje wśród konsumentów, odpowiadających za ponad trzy czwarte PKB USA. Odczyty będą finalne, ale warto zwrócić na nie uwagę. Piątek i sobota to cały szereg wystąpień członków FED. Będą to pierwsze oficjalne wystąpienia członków Komitetu po cięciu QE3, gdyż wcześniej pojedynczy członkowie udzielali jedynie wywiadów w mediach. Przemawiać będą: Ben Bernanke, Jeremy Stein, Charles Plosser, Narayana Kocherlakota, Jeffrey Lacker, William Dudley i Eric Rosengren. Jako, że kalendarium makroekonomiczne jest dość puste, to wystąpienia członków FED urastają do rangi najważniejszych wydarzeń tego tygodnia, mimo, że kluczowa decyzja FED już za nami.

Dział Analiz XTB