Ostatnie kilka sesji na rynku złotego przyjęło charakter konsolidacji przez dzisiejszą decyzją FED w zakresie programu QE. Również na rynku długu, po lekkim umocnieniu papierów, inwestorzy wstrzymują się przed dalszymi zakupami czekając na informacje zza oceanu. Wczoraj nakreśliliśmy scenariusz w przypadku ograniczenia programu o 5-10 mld USD, co teoretycznie powinno już być wstępnie zdyskontowane. Większość rynku spodziewa się jednak, iż FED pozostawi program w aktualnym kształcie. Ruch ten byłby pozytywny dla złotego, gdyż brak presji podażowej z zagranicy powinien pozwolić wyznaczyć dość niskie zamknięcie na parach X/PLN na koniec roku. W przypadku zestawienia z dolarem amerykańskim można by nawet zakładać test okolic 3,00 PLN i potencjalną próbę naruszenia zakresu. Polską walutę wspierają prognozy gospodarcze dla Polski oraz założenie rozpoczęcia cyklu podwyżek w drugiej połowie 2014r., co najprawdopodobniej pozwoli złotemu być jedną z najatrakcyjniejszych walut rynków wschodzących. Z drugiej strony ścisła zależność pod koniec roku od rynków globalnych powoduje, iż na pewno będziemy świadkami nagłego skoku zmienności na kwotowaniach, gdzie wyjście z tego impulsu zależeć będzie głównie od pierwszych reakcji eurodolara.

W trakcie dzisiejszej poznamy dane dot. produkcji przemysłowej w listopadzie. Rynek oczekuje spadku do 1,6% r/r wobec 4,4% r/r uprzednio. Oczekiwanie tak silnego spadku tłumaczone jest jednak głównie czynnikami sezonowymi. Dane te choć intra-sesyjnie mogą wpłynąć na złotego to nie powinny doprowadzić do mocniejszych wahań gdyż rynek czeka już na decyzję ze strony FED (godz. 20:00).

Z rynkowego punktu widzenia, po oczekiwanym zejściu poniżej 4,17 PLN za euro, notowania zanotowały korektę wzrostową .Kwotowania USD/PLN pozostają jednak stabilne w okolicach 3,0335 PLN zachowując sposobność testu 3,00 PLN przed końcem roku w przypadku utrzymania programu QE. Dzisiejszy handel przebiegać będzie najprawdopodobniej pod znakiem lekkiej podaży na złotym która wskazuje, iż rynek woli skrócić część pozycji na złotym przed ww. decyzją ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Konrad Ryczko