Ostatnie godziny handlu na złotym przyniosły dalsze umocnienie polskiej waluty w ślad za napływem kapitału w kierunku długu. Jednocześnie uczestnicy rynku zwracają już uwagę na niższą aktywność rynku i powolne wygaszanie przed końcem roku. Należy jednak pamiętać, iż na 17-18 grudnia zaplanowane jest jeszcze posiedzenie FED, gdzie część ekonomistów (choć zdecydowanie mniejsza) spodziewa się ograniczenia programu QE. Decyzja ta najprawdopodobniej okazać się może negatywna dla bardziej ryzykownych aktywów, w tym walut rynków wschodzących. W przypadku złotego możemy jednak mówić o pozytywnych nastrojach i perspektywach gospodarczych, stąd wpływ tej decyzji pozostanie najprawdopodobniej ograniczony. Warto ponadto zwrócić uwagę na sytuację na rynku długu, gdzie wycena 10-letnich obligacji osiągnęła 10-sesyjne maksimum, wskazując, iż trend wzrostowy na rentownościach został powstrzymany. Dodatkowo pod koniec wczorajszej sesji pojawiła się wiadomość, że Prezydent Bronisław Komorowski jest bliski wybrania Jerzego Osiatyńskiego na nowego członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Obecnie pełni on funkcję doradcy prezydenta. Przypomnijmy, iż wybrane nowego członka RPP ma związek z październikową rezygnacją z tej funkcji Zyty Gilowskiej.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Wśród krajowych odczytów warto dopiero zwrócić uwagę na piątkową publikację z zakresu inflacji. Do tego czasu inwestorzy na złotym śledzić będą przede wszystkim nastroje na szerokim rynku.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy kontynuację zwyżek na wycenie polskiej waluty, choć z uwagi na wstrzymanie ruchu na eurodolarze, skala umocnienia została ograniczona. W dalszym ciągu para USD/PLN kieruje się do obszaru wsparcia na 3,0175 PLN, a EUR/PLN oscyluje blisko 4,18 PLN, broniąc się przed zejściem w kierunku 4,16 PLN.

Konrad Ryczko