Wczoraj kurs EUR/USD odnotował dynamiczny spadek do 1,3525. Przy tym poziomie zniżki wyhamowały. Obecnie notowania znajdują się w konsolidacji pomiędzy 1,3525, a 1,3560, wybicie z której może zadecydować o kierunku w którym podąży dziś kurs. Od rana umacnia się polska waluta. Kurs EUR/PLN spada do 4,1970, a USD/PLN do 3,0970.

O 1:30 poznaliśmy dynamikę sprzedaży detalicznej i saldo rachunku obrotów bieżących z Australii. Sprzedaż detaliczna w październiku odnotowała wzrost o 0,5 proc. r/r. Była to wartość większa od konsensusu zakładającego 0,4 proc. r/r. Uwaga inwestorów skupiła się jednak na większym od oczekiwanego deficycie na rachunku bieżącym w 3 kwartale. Opublikowane dane rozpoczęły zniżki kursu AUD/USD. O 4:30 poznaliśmy decyzję Banku Rezerw Australii odnośnie poziomu stóp procentowych.

Władze monetarne zdecydowały o utrzymaniu stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie 2,5 proc. Chociaż inwestorzy spodziewali się takiej decyzji, to przełożyła się ona na nieznaczne pogłębienie osłabienia australijskiej waluty. Opublikowane dane wpisały się w trwający od połowy października trend spadkowy kursu AUD/USD. W dzisiejszym kalendarzu nie ma wielu danych. O 11:00 poznamy poziom inflacji producenckiej w strefie euro w październiku. Odczyt ten nie powinien jednak wywołać silnej reakcji.

Grzegorz Załęski