Ostatnie potężne wzrosty na giełdach w USA i Europie zaczynają coraz mocniej mieć podłoże spekulacyjne. Co prawda sezon wyników za III kwartał na Wall Street można uznać za udany, lecz ostatnie dobre dane z USA nieuchronnie zbliżają nas do cięcia QE3. To cięcie po tak mocno spekulacyjnych wzrostach może przynieść dawkę spore otrzeźwienie inwestorom na rynkach i powrót wycen wielu spółek do dużo niższych poziomów.

Carl Icahn spycha Wall Street w dół

Na fakt zbyt drogich akcji w USA zwrócił uwagę wczoraj znany inwestor Carl Icahn. Pod wpływem jego opinii o tym, że wyniki spółek mają więcej wspólnego z niskimi kosztami kredytów niż ze zdolnościami zarządów czy też menadżerów, główne indeksy na Wall Street zanotował wczoraj pod koniec sesji sporą korektę. Tym samym zasugerował on, że dalszy wzrost rynkowych stóp procentowych w USA może mocno negatywnie wpływać na wyniki spółek w kolejnych kwartałach. Do wzrostu rynkowych stóp wystarczy oczywiście seria kolejnych lepszych danych z USA i cięcie QE3.

W kontekście giełd w USA warto również zauważyć, że wczoraj mocno traciły spółki najmocniej „rozspekulowane” w ostatnich miesiącach, takie jak Tesla, Twitter czy też inne z sektora nowych technologii, co przełożyło się na blisko 1-procentowy spadek na indeksie Nasdaq.

Protokół z posiedzenia RBA

Publikacja protokołu z posiedzenia Banku Australii przyniosła oczywiście podwyższoną zmienność na parach z dolarem australijskim. Jednakże bank niczym nowym nie zaskoczył. Z minutek banku wynika, że jego przedstawiciele:

  • nie wykluczają kolejnych cięć stóp
  • widzą efekt ostatnich cięć
  • widzą siłę rynku nieruchomości
  • widzą lekkie ożywienie w Chinach
  • dostrzegają, że ograniczenia w inwestycjach w górnictwie mogą być większe niż wcześniej oczekiwano

Protokół można uznać za neutralny dla walut. Jednakże para AUDUSD wydaje się być cały czas na dość wysokich poziomach, szczególnie w porównaniu ze słabością rynków metali przemysłowych.

Wystąpienia członków FED

Wczorajsze wystąpienia przedstawicieli FED nie przyniosły niczego zaskakującego. Jednakże słowa Plossera o utracie wiarygodności przez FED we wrześniu oraz Dudleya o tym, że czas pomiędzy cięciem QE3 i podwyżką stóp może być bardzo długi, zbliżają nas lekko do scenariusza cięcia QE3 już w grudniu.

Dział Analiz XTB