Co wynika z komunikatu

Naszym zdaniem cięcia QE3 w grudniu nadal nie można wykluczyć. Co więcej jego prawdopodobieństwo lekko wzrosło w wyniku mniej gołębiego od oczekiwań komunikatu. Wystarczy seria kilku lepszych danych, by rynek zaczął zastanawiać się na cięciem szybciej niż w marcu (obecny konsensus).

Wraz z niezmienionym komunikatem FOMC i cały czas utrzymującymi się szansami na ograniczenie QE3 w grudniu rośnie znaczenie napływających z USA danych. Najważniejsze oczywiście będą przyszłotygodniowe dane z rynku pracy oraz dane z pierwszego piątku grudnia. Jednakże warto również na bieżąco obserwować inne figury. Już dziś poznamy cotygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych i ważny wskaźnik pokazujący aktywność gospodarczą w rejonie Chicago – indeks Chicago PMI. W piątek, pomimo świąt w krajach Europy Wschodniej, opublikowane zostaną finalne indeksy PMI dla wielu gospodarek, w tym także indeks dla USA. Tego dnia poznamy również indeks ISM dla przemysłu największej gospodarki światowej. Co więcej na piątek zaplanowane są także wystąpienia członków FOMC – Narayana Kocherlakoty i Jeffreya Lackera.

Każde pozytywnie zaskakujące dane mogą wspierać mocno wyprzedawanego w ostatnich tygodniach dolara.

Sezon wyników – bardzo dobre wyniki Facebooka

Wczoraj bardzo dobre wyniki za III kwartał tego roku zaprezentował największy serwis społecznościowy na świecie. Zyska na akcje Facebooka wyniósł 0,25 USD przy konsensusie na poziomie 0,19 USD. Przychód wyniósł 2,02 mld USD przy oczekiwaniach na poziomie 1,91 mld USD. Wyniki są wręcz rewelacyjne. Spółka pokazuje, że potrafi coraz lepiej zarabiać na ogromnej liczbie użytkowników.

Jednakże jednocześnie władze spółki poinformowały, że spada popularność Facebooka w najmłodszej grupie wiekowej, co może powoli zaczynać budzić obawy o to czy serwis ten nie podzieli losów innych serwisów społecznościowych, które potrafiły bardzo szybko przyciągać duże zainteresowanie użytkowników, ale także równie szybko wypadać z ich łask.

Dział Analiz XTB