Po doniesieniach o planowanym wstrzymaniu nominacji Janet Yellen na nowego szefa Fed, Komisja Bankowa zaczęła rozważać możliwość przesłuchania obecnej wiceprezes. Zadaniem Komisji byłoby zweryfikowanie kandydatury Yellen przed decydującym w tej sprawie głosowaniem Senatu.

Póki co, uwagę ekonomistów przyciągają jednak nformacje związane z terminem ograniczenia programu QE3. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez CNBC, Fed nie zdecyduje się na ograniczenie skupu aktywów przed kwietniem 2014 roku. Co istotne, prawie połowa ankietowanych zakłada, że program zostanie wydłużony nawet do 2015 roku. W wyniku zamieszania związanego z ustawą budżetową oraz podniesieniem limitu zadłużenia, znacząco spadły także oczekiwania związane z dynamiką wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych. Słabsze od prognozowanych okazały się również dane obrazujące zaufanie amerykańskich konsumentów – wskaźnik publikowany przez Conference Board wyniósł w październiku 71.2 pkt.

Podczas dzisiejszej sesji poznamy wysokość wskaźników obrazujących nastroje konsumentów oraz przedsiębiorców w strefie euro. W Niemczech opublikowane zostaną informacje o dynamice tamtejszej inflacji CPI (prognoza 0.0% m/m i 1.4% r/r) oraz stopie bezrobocia (prognoza 6.9%). Z USA napłyną natomiast wiadomości o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym oraz prywatnym (prognoza 150K).

dr Maciej Jędrzejak, Saxo Bank