Po zaskakującym wzroście wartości eurodolara, inwestorzy ze szczególną uwagą wsłuchiwali się w kolejne informacje docierające ze Starego Kontynentu. Tymczasem, w ostatnim miesiącu wysokość niemieckiego wskaźnika nastrojów biznesowych Ifo spadła do 107.4 pkt.

Słabsze od prognozowanych okazały się również dane dotyczące dynamiki podaży pieniądza M3, która we wrześniu wyniosła 2.1% r/r. Mimo to, koniec tygodnia sprzyjał dalszemu umocnieniu europejskiej waluty. Podczas piątkowej sesji kurs EUR/USD przełamał poziom 1.3830, osiągając nowe maksimum – 1.3831. Inwestorzy zakładają, że obecny trend utrzyma się również w tym tygodniu. Wprawdzie już we wtorek odbędzie się październikowe posiedzenie FOMC, jednak względu na konsekwencje government shutdown oraz znacznie gorsze od oczekiwanych dane z amerykańskiego rynku pracy, ekonomiści nie spodziewają się wprowadzenia zmian w aktualnej polityce monetarnej Fed, co mogłoby wpłynąć na umocnienie dolara.

Ze względu na niewielką ilość publikacji, dzisiejsza sesja na światowych rynkach finansowych powinna upłynąć dosyć spokojnie. W południe poznamy dane o brytyjskiej sprzedaży detalicznej wg CB (prognoza 34 pkt). Kilka godzin później, zza Oceanu napłyną natomiast informacje dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej (prognoza 0.4% m/m) oraz sprzedaży nieruchomości (prognoza 0.1% m/m).

dr Maciej Jędrzejak, Saxo Bank