O godzinie 09:05 kurs USD/PLN testował poziom 3,0275 zł, a EUR/PLN 4,1815 zł. To poziomy niewiele odbiegające od tych na zamknięciu poprzedniego tygodnia. Jest jednak niemal pewne, że gdy w czwartek wieczorem będzie kończył się aktywny handel na rodzimym rynku walutowym (piątek jest dniem wolnym - 1 listopada, Wszystkich Świętych), nie będą to już te same poziomy. Tydzień obfituje w wydarzenia mogące odwrócić sytuację o 180 stopni.

Głównym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie zaplanowane na 29-30 października posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Jest pewne, że polityka monetarna w USA nie ulegnie zmianie. Z całą pewnością możemy wykluczyć jakiekolwiek ograniczenie wartości skupowanych obligacji w ramach QE3 (obecnie jest to 85 mld USD miesięcznie).Nie można natomiast wykluczyć, że po posiedzeniu nie zmienią się oczekiwania odnośnie kształtowania się polityki monetarnej w USA.

Przez ostatnie dwa miesiące oczekiwania inwestorów mocno się zmieniły. Jeszcze na początku września zakładano, że właśnie we wrześniu dojdzie do pierwszego ograniczenia QE3, a do połowy 2014 roku program ten zostanie całkowicie wygaszony. Obecnie prognozuje się, że do cięcia QE3 dojdzie w marcu 2014 roku, a do zakończenia programu w październiku tego samego roku.

Ta zmiana oczekiwań miała istotny wpływ na zachowanie rynków finansowych. Dolar zaczął się osłabiać, a dla giełd otworzyło się okno do wzrostów. Podtrzymanie obecnych oczekiwań przez FOMC wzmocni opisane tendencje. Jednak gdyby z banku centralnego popłynęła sugestia, że cięcia QE3 trzeba spodziewać się wcześniej to stanowiłoby to przysłowiowy kubeł zimniej wody na rozgrzane głowy inwestorów. Dolar zacznie zyskiwać na wartości, giełdy tracić, a rentowności amerykańskiego długu rosnąć.

Posiedzenie FOMC nie będzie jedynym ważnym wydarzeniem w najbliższych dniach. Inwestorzy poznają też październikowy raport ADP, który również będzie odnoszony do przyszłej polityki monetarnej Fed. Warto też zwrócić uwagę na publikowane dziś dane o produkcji przemysłowej w USA,, czy jutrzejszy raport o sprzedaży detalicznej. Dla notowań japońskiego jena istotne będą zaś wyniki posiedzenia Banku Japonii i publikacja półrocznego raportu nt. perspektyw japońskiej gospodarki.

Sytuacja techniczna na wykresach dziennych EUR/PLN i USD/PLN wskazuje na pewne wyczerpanie potencjału spadkowego tuż powyżej ważnych poziomów wsparcia. Mianowicie strefy 4,14-4,16 zł w przypadku euro i psychologiczny poziom 3 zł w przypadku dolara. W perspektywie kolejnych tygodni oczekujemy ich pokonania, ale raczej nie w tym tygodniu.

Marcin Kiepas, Admiral Markets