Po wczorajszym odreagowaniu, dziś od rana amerykańska waluta ponownie traci na wartości. Dolar osłabia się wobec wszystkich oprócz japońskiego jena walut z grona G-10. Kurs EUR/USD poprawia tegoroczne maksima i wzrasta do 1,3815. Dolar traci również wobec złotego, kurs USD/PLN zniżkuje poniżej 3,03.

Polska waluta natomiast osłabia się wobec euro. Kurs EUR/PLN wzrasta powyżej 4,18. Dziś największy wpływ na rynki powinny mieć odczyty indeksów PMI dla usług oraz przemysłu ze strefy euro za październik (08:58 – 09:58). Ponadto tradycyjnie w czwartek poznamy tygodniową liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA (14:30). Poznaliśmy już dane z Chin. PMI dla przemysłu wzrósł do najwyższego poziomu od siedmiu miesięcy - z 50,2 do 50,9 pkt. wobec konsensusu prognoz na poziomie 50,4 pkt.

Optymizmem dodatkowo napawa wzrost składowej nowych zamówień z 50,8 do 51,6 pkt. Dane z Eurolandu również powinny wskazać na rozwój w gospodarce. Indeks PMI dla usług wzrasta nieprzerwanie od sześciu miesięcy, co wskazuje na rosnący popyt wewnętrzny oraz nabierający tempa wzrost gospodarczy. Sądzimy również, że koniunktura stopniowo dalej będzie przyspieszać. Konsensus odnośnie odczytu PMI dla usług za październik zakłada jednak stabilizację na poziomie 52,2 pkt.

W ubiegłym miesiącu PMI dla przemysłu lekko spadł, jednak biorąc pod uwagę obecny, wysoki stosunek nowych zamówień do zapasów, indeks za październik ma szanse odnotować wzrost. Konsensus zakłada poprawę z 51,1 do 51,4 pkt. Dane wskazujące na nabierającą tempa koniunkturę w strefie euro powinny stanowić wsparcie dla notowań wspólnej waluty, a co za tym idzie umocnić trend wzrostowy na EUR/USD. Rozwój europejskiej gospodarki (w tym przede wszystkim niemieckiej) to również dobra informacja dla złotego. Uważamy, ze jeżeli dzisiejsze odczyty przewyższą prognozy, złoty powinien zyskać wobec wspólnej waluty.

Szymon Zajkowski