„Obserwując wczorajsze notowania, inwestorzy mogli mieć mieszane odczucia. WIG20 spadł o 0,4% do poziomu 2544,5. Strona popytowa przeważała natomiast wśród małych i średnich spółek. SWIG80 podskoczył do góry o niemal 0,4%, a mWIG40 o 0,2%. Pozytywne nastroje panowały także za naszą zachodnią granicą. Tamtejszy DAX zatrzymał się na wysokości 8947,5 pkt, co jest poprawą o 0,9% w relacji do dnia poprzedniego" – poinformował analityk BDM Adrian Górniak.

W jego ocenie rynek w USA napawa optymizmem, co widać po zmianach indeksów. NASDAQ wrósł o nieco ponad 0,2%, S&P500 o niemal 0,6%, a DJIA o 0,5%. Odmienne nastroje panowały na tokijskiej giełdzie. Miejscowy indeks Nikkei spadł o 2,0% i wyniósł 14,426,1 pkt.

„Dzisiejszy dzień będzie obfitował w sprawozdania finansowe dużych spółek. Rano poznaliśmy wyniki kwartalne Orlenu, które okazały się nieco lepsze od konsensusu– zysk netto wyniósł 654,6 mln PLN oraz spółki Kęty. Ponadto wyniki opublikowały grupa Żywiec i Budimex" – poinformował analityk.

Z kolei z ogólnoświatowych danych makro istotne dla rynków będą dane, które napłyną do inwestorów z USA - informacje o zmianie stanu zapasów paliw, cenach importu i eksportu. Najistotniejsze będą jednak wieści z amerykańskiego rynku nieruchomości, dot. cen lokali oraz liczba wniosków o udzielenie kredytu hipotecznego.

„Kontrakty futures maleją (dla S&P500 i NASDAQ o 0,4%, a dla DJIA o nieco ponad 0,3%). Blue chipy będą starały się znaleźć techniczne wsparcie na poziomie 2513,0 pkt, oporem natomiast będzie poziom ok. 2590,0 pkt" – uważa Górniak.