Porozumienie blisko, rynki świętują

Wszystko wskazuje na to, iż liderzy w amerykańskim Senacie porozumieją się. Wstępne ramy takiego porozumienia zakładają otwarcie administracji do 15 stycznia, podniesienie limit długu do 15 grudnia i negocjacje, co do zmian w polityce fiskalnej, które miałyby się zakończyć do 13 grudnia. Kluczowe będzie jednak głosowanie w kontrolowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów. Dlatego lider tej partii w senacie, Mitch McConnel musi nie tylko pytać o zdanie Johna Boehnera, ale ten musi wybadać reakcję swojej partii. Należy jednak pamiętać, iż wystarczy jeśli tylko część Republikanów zagłosuje za zmianami wraz z Demokratami.
Reakcja rynków jest oczywiście pozytywna. Kontrakty na S&P500 są ponownie powyżej 1700 pkt., choć jeszcze w ubiegłym tygodniu ocierały się o 1640 pkt. Azja po przedłużonym weekendzie też rośnie, choć po mocnych otwarciach zarówno w Tokio, jak i Hong Kongu mamy realizację zysków. Silne wzrosty mamy na GPW. Należy jednak pamiętać, iż rynki świętują już od drugiej połowy ubiegłego tygodnia. To zaś oznacza, że potencjał do dalszej zwyżki jest mocno ograniczony.

Koniec impasu to publikacje zaległych danych

Porozumienie na scenie politycznej w USA będzie oznaczać nie tylko spory bezpośredni wpływ na notowania rynkowe, ale będzie też mieć dodatkowe konsekwencje. Wszystkie raporty ekonomiczne, których publikacja jest wstrzymana ze względu na paraliż administracji, zostaną opublikowane. Jednak nie stanie się to od razu. Przedstawiciele administracji sugerowali, iż przygotowanie raportów zajmie ok. 3 dni. To zaś oznacza, że mielibyśmy je, z raportem z rynku pracy na czele, na początku przyszłego tygodnia. Biorąc pod uwagę fakt, iż na te raporty czekać będzie też Fed (decyzja 30 października) na rynku zrobi się gorąco.

W kalendarzu: Inflacja, ZEW, NY Fed i wyniki

Wtorkowy kalendarz jest całkiem ciekawy, mimo iż shutdown cały czas trwa. Przed południem mamy dwie ciekawe publikacje z Europy: inflację na Wyspach (10.30) oraz indeks ZEW w Niemczech (11.00). O godzinie 14.00 opublikowane zostaną dane o inflacji w Polsce. Konsensus rynkowy wynosi 1,1%, natomiast nasza prognoza to 1,2%. Naszym zdaniem, do wzrostu inflacji przyczyniła się wyższa roczna dynamika cen żywności. Pół godziny później poznamy jedyne dziś dane z USA: indeks Fed z Nowego Jorku (konsensus +7 pkt.). Indeksy regionalne w ostatnim czasie zawodziły w przewidywaniu ogólnokrajowego ISM, ale tym razem dane będą ciekawe po tym względem, iż jako pierwsze pokażą wpływ paraliżu administracji na aktywność ekonomiczną.

Ponadto, dziś możemy mówić o początku sezonu wyników na Wall Street na całego. Przed sesją raporty opublikują Citi, Coca-Cola oraz J&J, zaś po sesji Intel i Yahoo. Wyniki Intela, często traktowane są jako dobry prognostyk dla wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw.

dr Przemysław Kwiecień CFA