Demokraci zaostrzyli ton

Demokraci wykorzystali zmiękczenie tonu przez Republikanów w ubiegłym tygodniu do ofensywy politycznej. Zamiast przystać na negocjacje po otwarciu rządu i podniesieniu limitu zadłużenia na przynajmniej kilka tygodni, zażądali otwarcia rządu bez jakichkolwiek warunków. W tej sytuacji nie trudno domyśleć się, jaka była reakcja Republikanów i czym skończyłaby się dla Boehnera akceptacja tych żądań. Głosowania w Senacie oczywiście nie było i w zasadzie nie wiadomo do końca jak dalej mają wyglądać rozmowy. Kluczowa data to czwartek, 17.10. Czasu jest niewiele – na rynku może zacząć robić się nerwowo.

Nienajlepsze dane z Chin

Dane o chińskim PKB za trzeci kwartał są jedną z ciekawszych publikacji tego tygodnia. W weekend poznaliśmy kilka figur miesięcznych – m.in. inflację oraz bilans handlowy. Obydwie publikacje mogły rozczarować. CPI w skali roku wyniósł 3,1%, powyżej oczekiwań. Wyższa inflacja może oznaczać, iż PBOC będzie pod presją na zacieśnianie polityki pieniężnej, szczególnie, że ceny nieruchomości rosną znacznie szybciej.
Eksport po raz kolejny w tym roku był na minusie (w skali roku). Dane o wolumenach handlowych po wiosennym skandalu fakturowym (eksport był zawyżany, zaś import zaniżany) nie cieszą się dużym zaufaniem. 3-miesięczna średnia pokazuje po wrześniu wzrost eksportu o 3,9% r/r (3,8% w drugim kwartale) oraz importu o 8,4% (4,9% w drugim kwartale). Dane są zatem niekorzystne z punktu widzenia PKB – jakkolwiek nadwyżka handlowa w drugim kwartale wyniosła 61,5 mld USD, było to o niemal 18 mld USD mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W kalendarzu: protokół RBA, Bernanke

Kalendarz na poniedziałek w zasadzie nie istnieje. Wydarzenia rynkowe zaczynają się od wtorkowej sesji azjatyckiej. O 2.30 mamy protokół z posiedzenia RBA. Bank Australii cały czas może obniżyć stopy procentowe i dlatego minutes będą wydarzeniem dla AUD. Pół godziny później rozpocznie się wystąpienie Bena Bernanke, ale będzie on przemawiał z okazji… 20-lecia niezależności Banku Meksyku, dlatego też trudno oczekiwać istotnych dla rynku sugestii.

Oczywiście inwestorzy będą przede wszystkim czekać na kolejne rozdania w Waszyngtonie, tak dziś, jak i w kolejnych dniach. Poza tym, warto zwrócić uwagę na takie wydarzenia jak:

  • Dane z Wielkiej Brytanii: CPI (wtorek), rynek pracy (środa), sprzedaż detaliczna (czwartek) – przed miesiącem mieliśmy zaskakujący spadek stopy bezrobocia, wobec którego funt kontynuował zwyżkę; teraz brytyjska waluta jest w odwrocie, dane mogą przypieczętować ten trend
  • Dane z USA – jest ich niewiele ze względu na paraliż: NY Fed (wtorek), Beżowa Księga (środa), Philly Fed (czwartek) – indeksy Fed pokażą wpływ paraliżu na aktywność ekonomiczną na wschodnim wybrzeżu
  • PKB Chin – piątek; chiński rynek akcji konsoliduje się po okresie wyraźnych wzrostów na fali optymizmu, co do ożywienia; czy dane taki optymizm uzasadnią?
  • Wyniki kwartale spółek z Wall Street – Citi, Intel, BoA, Yahoo, GS, MS, GE, Verizon – w piątek będzie można wyciągać pierwsze wnioski

dr Przemysław Kwiecień CFA