Europejskie waluty nadal w formie…

Początek tygodnia na rynkach jest dość spokojny. Poniedziałek upłynął tak naprawdę pod znakiem walki o poziom 1,60 na parze GBPUSD. Wobec braku wyraźnych impulsów brytyjska waluta poradziła sobie z presją, co pociągnęło za sobą niewielką wyprzedaż dolara. W konsekwencji zyskiwał też złoty. Te ruchy mają jednak jedynie techniczne krótkoterminowe znaczenie. O kierunku na rynku rozstrzygać będą politycy w USA (tu na chwilę obecną nie dzieje się nic, co mogłoby wkrótce doprowadzić do przełomu) oraz minutes z wrześniowego posiedzenia Fed (jutro o 20:00), ewentualnie czwartkowa decyzja Banku Anglii.

…choć dane rozczarowały

Dane makroekonomiczne są na ten moment na drugim planie, choć nie oznacza to, iż należy przymknąć oko na bardzo słabe raporty z Europy. Opublikowane rano dane o bilansie płatniczym dotyczą sierpnia, są więc to dane nieco „zakurzone”, jednak takie opóźnienie jest typowe dla gospodarek rozwiniętych (miesiąc szybciej dane podają Chiny, czego kosztem jest brak ich wiarygodności). Poza samym saldem dla inwestorów istotne są trendy w wolumenach. A tu mamy mieszane informacje. Z jednej strony w sierpniu odnotowaliśmy wzrost eksportu o 0,8% m/m. Z drugiej strony w skali roku mamy spadek o 3,1%. To czwarty kolejny (i piąty w tym roku) miesiąc ujemnej dynamiki eksportu i jednocześnie największy spadek od listopada 2009 roku.
Francuskie dane wyglądają jeszcze słabiej. Zarówno eksport, jak i import są znacznie niżej niż w lipcu, pokazując iż wzrosty w poprzednim miesiącu miały jednorazowy charakter. Jeszcze gorzej wygląda to w ujęciu rocznym: eksport jest o 5,3% niższy niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, zaś import jest niższy o 6,4%. Co ciekawe we Francji od kilku miesięcy obserwujemy znaczną poprawę wskaźników aktywności. Tymczasem sierpniowe dane o handlu są najgorsze od 2009 roku.
Na chwilę obecną nie jest to może koronny argument dla rynków, ale powinien on studzić nieco zapał do euro i europejskich akcji.

Maraton wystąpień

W dzisiejszym kalendarzu z liczących się danych mamy jedynie zamówienia w niemieckim przemyśle (12:00, konsensus +1,3% m/m). Podobnie jak dane o bilansie handlowym, jest to raport za sierpień. Później inwestorzy powinni być czujni wobec wystąpień bankierów centralnych: Jordana z SNB (18:00), Weidmanna z Bundesbanku (18:00), a także Pianalto (18:25) i Plossera (18:30) z Fed. Po sesji w USA wyniki Alcoa. Raport dotychczas uważany był za oficjalne otwarcie sezonu wyników kwartalnych na Wall Street, choć teraz spółka nie należy już do elitarnego indeksu DJIA30. Najważniejsze oczywiście to, co poza kalendarzem – rozgrywki w Waszyngtonie, o czym na bieżąco piszemy w serwisie xPuls (www.xpuls.pl).

dr Przemysław Kwiecień CFA