Eurodolar stopniowo pnie się do góry. Dziś nad ranem kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,3625. Złoty od rana umacnia się. Kurs EUR/PLN zniżkuje do 4,1950, a USD/PLN poniżej 3,08. Tak jak pisaliśmy wczoraj, uważamy, ze przestrzeń do dalszych wzrostów eurodolara jest już mocno ograniczona.

Jednak na większy ruch na rynku prawdopodobnie będziemy musieli zaczekać do przyszłego tygodnia. Z powodu częściowego zawieszenia prac rządu USA, wczoraj bowiem Departament Pracy odwołał zaplanowaną na dziś publikację kluczowych danych o stopie bezrobocia i zmianie zatrudnienia. W tej sytuacji dzisiejsza sesja zapowiada się dość spokojnie – nie a bowiem zaplanowanych w zasadzie żadnych ważny wydarzeń.

Uwaga uczestników rynku skupi się więc na wystąpieniach publicznych członków Rezerwy Federalnej (m. in. posiadających prawo do głosu: Fisher 14:30, Dudley 15:15 i Stain 15:30) oraz możliwych doniesieniach o postępach w negocjacjach nad budżetem USA. Wczoraj Spiker Izby Reprezentantów John Boehner powiedział, że nie dopuści do sytuacji niewypłacalności Stanów Zjednoczonych (do 17 października Kongres musi zdecydować o podniesieniu limitu zadłużenia) oraz będzie działał na rzecz porozumienia między Republikanami i Demokratami.

Słowa te zwiększają prawdopodobieństwo szybkiego wypracowania kompromisu, niemniej jednak uważamy, że podobnie jak to miało miejsce pod koniec ubiegłego roku, politycy będą zwlekać z porozumieniem do ostatniej chwili. Z kolei przedłużający się pat polityczny utrzymywał będzie rynki w niepewności, co naszym zdaniem powinno przełożyć się na umocnienie amerykańskiego dolara. Od początku tygodnia złoty jest jedną z najsilniejszych walut naszego regionu. Uważamy jednak, że w najbliższych tygodniach wraz ze spadkami kursu EUR/USD złoty może tracić wobec amerykańskiego dolara. Nie spodziewamy się natomiast wyraźnego osłabienia w stosunku do euro.

Uważamy, że poziom 4,23, który w drugiej połowie września skutecznie powstrzymywał wzrosty kursu EUR/PLN, w październiku również będzie stanowił barierę nie do przebicia.

Szymon Zajkowski