Na to zanosiło się już od niedzieli rano, kiedy Izba odrzuciła propozycję Senatu i zażądała odroczenia o rok wejścia w życie Obamacare. Jak łatwo było przypuszczać, kontrolowany przez Demokratów Senat odrzucił to rozwiązanie i od dziś amerykańska administracja jest w „stanie spoczynku”. Kluczowa dla rynków jest jednak inna data – 17 października. To wtedy faktycznie skończą się pieniądze, m.in. na regulowanie zobowiązań wynikających z emitowanego długu. Do tego czasu kompromis po prostu MUSI być osiągnięty. Rynki na razie reagują spokojnie. Ale w przeszłości bywało już tak, że nerwy puszczały inwestorom w dość przypadkowym momencie…

Konsekwencje wydarzeń w USA dla gospodarki

300 mln dziennie – taki koszt oszacował instytut IHS. Biuro budżetu obniży najprawdopodobniej prognozę wzrostu o 0,2% (ujęcie anualizowane) na czwarty kwartał w przypadku shutdown trwającego tydzień. 21 dniowy shutdown, jak ten z przełomu 1995/96 to już obniżenie tempa wzrostu w ostatnim kwartale od 0,9 do aż 1,4%.

Z mniej istotnych konsekwencji:
• Na przymusowe urlopy trafi ok. 800 tys. pracowników administracji (poza najważniejszymi pracownikami kontroli lotów, instytucji zapewniających bezpieczeństwo oraz zajmujących się dostawami energii elektrycznej)
• Z najpopularniejszych miejsc turyście nie wejdą od dziś do Alcatraz, do Parku Yosemite, ani na Statuę Wolności

Premier Abe podnosi podatek

Premier Japonii ogłosił oficjalnie ogłosił podwyżkę podatku od sprzedaży z 5 do 8%. Wejdzie on w życie od kwietnia przyszłego roku. Podwyżka ma nie tyle łatać japońską dziurę, co finansować program stymulacyjny, który ma m.in. zawierać obniżkę podatku CIT. Rynki w zasadzie były przygotowane na taki ruch, choć część inwestorów mogła po cichu liczyć na to, że premier ugnie się i nie podniesie podatku. Na jenie reakcja względnie spokojna. Druga sesja zawahania na Nikkei – po okresie wzrostów wygląda to jak sygnał sprzedaży.

RBA nie zmienia stóp

W nocy odbyło się posiedzenie Banku Australii. Zgodnie z oczekiwaniami stopy nie zostały zmienione – główna nadal wynosi 2,5%. Komunikat jest dość neutralny, co jednak może być odczytane jako zmiana względem bardziej gołębich komunikatów w poprzednich miesiącach.

Dlatego jest to lekko pozytywne dla AUD. Z drugiej strony na ten moment shutdown nie służy dolarowi. W konsekwencji mamy całkiem spory ruch wzrostowy na parze AUDUSD, który mógł zakończyć niedawną korektę.

Dział Analiz X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.