Koniec tygodnia został zdominowany przez wiadomości napływające zza Odry. W ostatnim miesiącu dynamika niemieckiego wskaźnika cen konsumpcyjnych wyniosła 0.0% m/m oraz 1.4% r/r. Kilka godzin później, liderzy partii SPD spotkali się z przedstawicielami CPU/CSU, aby omówić możliwość stworzenia tzw. wielkiej koalicji.

Jak wynika z najnowszego sondażu, takie rozwiązanie popiera 48% Niemców. Dużym zaskoczeniem okazała się natomiast decyzja stojącego na czele socjaldemokratów – Peer'a Steinbrueck'a, który zapowiedział wycofanie się z polityki. Z kolei, w sobotę uwagę inwestorów przyciągnęły informacje docierające z Włoch. W wyniku sporu w koalicji rządzącej, pięciu ministrów należących do partii Silvio Berlusconiego, postanowiło wystąpić z rządu. Zdaniem premiera Enrico Letty jest to “szalony i nieodpowiedzialny gest, którego celem jest wyłącznie zatuszowanie osobistych spraw”, a Berlusconi stara się w ten sposób “odwrócić kota ogonem, posługując się alibi w postaci VAT”. Wiele wskazuje na to, że nie obejdzie się bez interwencji prezydenta Giorgio Napolitano, który stanowczo sprzeciwia się możliwości przeprowadzenia przedterminowych wyborów.

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od opublikowania danych obrazujących sytuację ekonomiczną w Japonii. W ciągu dnia poznamy informacje o dynamice inflacji HIPC w strefie euro (prognoza 1.3% r.r), natomiast zza Oceanu napłyną wiadomości o kanadyjskim PKB (prognoza 1.0% m/m).

dr Maciej Jędrzejak