Kolejne osłabienie złotego wywołane ruchami na głównej parze walutowej i ucieczką inwestorów z rynku obligacji. Nadeszły znacznie lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy w USA, jednakże patrząc na rozpoczynający się klincz w sprawie zwiększania limitu zadłużenia należy się nacieszyć na zapas dobrymi informacjami zza oceanu.

Wczorajszy dzień to przede wszystkim dane z USA. O godzinie 14:30 opublikowano pakiet danych zawierających PKB i dane o bezrobociu. PKB okazał się zgodny z oczekiwaniami i wyniósł 2,5% w ujęciu kwartalnym, co przełożył się na wzrost w ujęciu rocznym z 1,3% do 1,6%.

Znacznie lepiej wypadły dane na temat rynku pracy. Po ostatnich dobrych danych analitycy spodziewali się powrotu do poprzednich poziomów, jednakże ku zaskoczeniu rynków mieliśmy do czynienia z kolejną poprawą. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła z 310 do 305 tysięcy mimo oczekiwań wzrostu o 10 tysięcy, natomiast liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych była zgodna z oczekiwaniami.

Efektem dobrych danych z USA było umacnianie się dolara względem euro. Efektem takich ruchów często bywa osłabianie się złotego i innych walut naszego regionu, nie inaczej było tym razem. W rezultacie doszło do przebicia wspomnianych wczoraj poziomów powstrzymujących dalsze osłabianie się złotego.

Inwestorzy uciekali głównie z rynku obligacyjnego gdzie wczoraj rentowność naszych 10-letnich papierów dłużnych wzrosła o kolejne 0,1% podchodząc już niemal do poziomu 4,5%.

W USA rusza natomiast coroczny problem z podnoszeniem limitu zadłużenia. Na ten moment jest jeszcze łagodnie, ale jak pamiętamy sceny z zeszłego roku, można się przygotować na kilka mrożących krew w żyłach chwil.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na dane o francuskim PKB o godzinie 8,45%, rynki spodziewają się symbolicznych wzrostów. Nie wydają się to wygórowane oczekiwania, jednakże, patrząc na to, że w ostatnio był to poziom ujemny i tak byłaby to poprawa. O godzinie 14:00 poznamy natomiast dane o inflacji u naszego zachodniego sąsiada.

Maciej Przygórzewski, Internetowykantor.pl