"IPO nie może być fetyszyzowane. Aby je przeprowadzić, musimy być pewni, że spółka jest dobrze zorganizowana i gotowa do funkcjonowania na konkurencyjnym rynku" – powiedział Kurella w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Wcześniej PGNiG zapowiadało, że w tym roku wprowadzi na GPW Exalo Drilling, jednej z największych firm wykonujących prace wiertnicze i serwisowe w Europie Środkowo-Wschodniej oraz PGNiG Technologie, specjalizującego się m.in. w budowie gazociągów i podziemnych magazynów gazu, w zagospodarowaniu złóż i budowie kopalń ropy i gazu.

"PGNiG Technologie to spółka powstała z połączenia pięciu firm. Każda z nich miała jakieś problemy. W wyniku ich połączenia mamy jeden większy problem" - wyjaśnił Kurella.

Według niego, wynika to przede wszystkim z tego, że dziś sytuacja na rynku budowlanym jest bardzo trudna i pozyskanie kapitału w branży nie należy do najłatwiejszych. W efekcie publiczna emisja akcji i giełdowy debiut to tylko jedna z opcji branych obecnie pod uwagę.

"Druga to pozyskanie dla PGNiG Technologie inwestora strategicznego . (…) Podobnie jak w przypadku PGNiG Technologie analizujemy, czy obecnie ma sens wprowadzanie Exalo Drilling na GPW" - podsumował Kurella.

PGNiG jest obecne na GPW od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. W swojej spółce zależnej PGNiG Termika produkuje energię elektryczną i ciepło.